Nowy sezon w Banialuce

Teatr Lalek Banialuka zainaugurował ciekawy sezon artystyczny

W dniu 15 września Teatr Lalek Banialuka zainaugurował wznowieniem spektaklu "Piękna i Bestia" (reż. Marián Pecko) kolejny sezon artystyczny, w którym nie zabraknie ciekawych propozycji zarówno dla młodszych jak i starszych widzów.

Wspomnienia pełne radości

Zakończony w czerwcu sezon teatralny dostarczył zespołowi Banialuki, a także wszystkim naszym przyjaciołom i sympatykom wielu powodów do radości. Teatr zrealizował cztery premiery ("Ballady i romanse", "Bal u Króla Lula", "Mała Syrenka", "Sen nocy letniej"), które zostały gorąco przyjęte zarówno przez publiczność środowiskową jak i widzów spoza kręgów teatralnych. Przedstawienia dostarczały niezwykłych doznań estetycznych dzięki różnorodnej oprawie scenograficznej i muzycznej. Były wysoko oceniane na występach gościnnych, pokazach i festiwalach teatralnych. W maju podczas festiwali teatralnych w Opolu i Poznaniu, a także w czasie Warszawskich Spotkań Teatralnych ogromne uznanie zdobył spektakl "Złoty klucz". Widzowie i jurorzy podkreślali jego uniwersalizm, a także kunszt animacyjny i aktorski całego zespołu. Spektakl otrzymał pięć nagród na XXVI Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Lalek w Opolu oraz nagrodę główną 6. Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Współczesnych dla Dzieci i Młodzieży KON-TEKSTY w Poznaniu. Recenzenci Warszawskich Spotkań Teatralnych (nie mających charakteru konkursu) "Złoty klucz" uznali za najciekawszą propozycję przeglądu.

Poprzedni, bardzo udany sezon, Banialuka zakończyła dwutygodniowymi warsztatami dla młodzieży w ramach akcji "Lato w Teatrze", których efektem był zrealizowany przez uczestników spektakl "Papieru ślad". Młodzi ludzie w wieku 12-18 lat, którzy z różnych powodów spędzali wakacje w mieście mieli okazję pracować od podstaw nad przedstawieniem. Byli skupieni w czterech grupach warsztatowych i pod okiem instruktorów stworzyli oprawę plastyczną, muzyczną i scenariusz spektaklu, a także zajęli się jego promocją. "Papieru ślad" został zaprezentowany szerokiej publiczności na scenie Teatru Banialuka dwukrotnie - 13 i 14 lipca.

"Czy to bajka, czy nie bajka"

Na początek obecnego sezonu artystycznego Banialuka przygotowała wznowienie spektaklu "Piękna i Bestia" (na zdjęciu) w reż. Mariána Pecki (premiera miała miejsce w 2004 roku). Przedstawienie z poruszającą muzyką i eleganckimi w swej prostocie kostiumami opowiada o istocie miłości - uczucia, które przewartościowuje życie. Wątek miłości - tym razem tej rodzicielskiej, pełnej ciepła porusza kolejny spektakl, którego premiera odbędzie się w listopadzie. "Tymoteusz wśród ptaków" Jana Wilkowskiego w reżyserii Lucyny Sypniewskiej, z muzyką Krzysztofa Maciejowskiego i scenografią Zofii de-Ines przedstawia zabawne przygody szalonego Misia Tymoteusza i jego poważnego taty, rozśpiewanych ptasich przyjaciół i podstępnego lisa. Perypetie bohaterów z pewnością sprowokują uśmiech na twarzach wielu młodych widzów, a Tymoteusz może stać się dla niejednego wzorem do naśladowania.

Na przełomie lutego i marca odbędzie się premiera "Pierścienia i róży" Williama Thackeray'a w adaptacji Anety Wróbel - Wojtyszko, reżyserii Pawła Aignera, ze scenografią Pavla Hubički. I tym razem na scenie Banialuki pojawi się historia o miłości i nieodłącznie związanej z nią zazdrości. Baśń o czarodziejskim pierścieniu, który okazuje się być przyczyną licznych miłosnych intryg dostarczy radości i powodów do refleksji zarówno dzieciom jak i dorosłym.

Święto Sztuki Lalkarskiej

W dniach od 21 do 25 maja 2014 roku odbędzie się XXVI edycja Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Lalkarskiej. Wzorem ubiegłych lat Bielsko-Biała ponownie stanie się miejscem spotkania widzów z przedstawicielami nie tylko klasycznego lalkowego teatru, ale także z twórcami związanymi z teatrem sztuk plastycznych, wizualnych, teatrem ruchu czy szeroko rozumianym teatrem formy. Prace nad przygotowaniem Festiwalu już trwają. Bielska publiczność będzie miała okazję zobaczyć najlepsze przedstawienia z Polski i zagranicy, a także uczestniczyć w wielu atrakcyjnych imprezach towarzyszących. Festiwal na trwale zapisał się w kulturalny kalendarz Bielska-Białej i nieprzerwanie od 1966 roku wyróżnia się nie tylko wysokim poziomem artystycznym, ale także różnorodnością i wielością prezentowanych widowisk.

Rozmaitości dla młodszych i starszych

Banialuka zaprasza widzów nie tylko do uczestniczenia w tak szczególnych wydarzeniach jak premiery czy festiwal, ale także proponuje bardzo atrakcyjny i różnorodny repertuar. Zarówno najmłodsi widzowie, jak i młodzież i dorośli znajdą w nim coś dla siebie. Będzie można zobaczyć "Calineczkę", "Zielonego Wędrowca", "Tomcia Paluszka", "Sen nocy letniej" "Balladynę", Tristana i Izoldę", "Ballady i romanse" i wiele innych spektakli, które cieszą się popularnością wśród publiczności. W trakcie sezonu artyści związani z Banialuką prowadzić również będą działalność edukacyjną wśród dzieci i młodzieży. Zapraszamy na zajęcia połączone z pokazywaniem magicznych miejsc w teatrze oraz demonstrowaniem technik lalkarskich. Dzieci i młodzież będą miały okazję wziąć udział w warsztatach teatralnych - aktorskich, teatralno-muzycznych, warsztatach animacji, ekologiczno-teatralnych i warsztatach teatru cieni. Wspólna zabawa w teatr dzięki warsztatom i zajęciom edukacyjnym pozwala uczestnikom uruchomić wyobraźnię i bardziej świadomie spojrzeć na teatr, pracę aktora i samego siebie.

Rozpoczęty właśnie sezon zapowiada się niezwykle interesująco. Teatr Lalek Banialuka stwarza okazje do obejrzenia spektakli na najwyższym poziomie artystycznym - wielokrotnie nagradzanych na licznych przeglądach i festiwalach. Zarówno dla dzieci jak i rodziców przedstawienia są świetną okazją do przemyśleń i rozważań na istotne, choć często bagatelizowane we współczesnym świecie tematy.

(-)
Materiał Teatru
20 września 2013

Książka tygodnia

Tamara Łempicka. Sztuka i skandal
Wydawnictwo Marginesy
Laura Claridge

Trailer tygodnia

Artyści w spocie przec...
Andrzej Seweryn, Magdalena Boczarska,...