Nowy spektakl w reżyserii Pawła Passiniego odwołany?

"#chybanieja" - reż. Paweł Passini - Centrum Myśli Jana Pawła II, Teatru Maska w Rzeszowie oraz Centrum Kultury w Lublinie

Spektakl obciążony jest ładunkiem stereotypów, ale też daje możliwość pokazania wielu aspektów człowieczeństwa. Historia Judasza przewija się jak srebrna nić pośród współczesnych sytuacji zdrady. Spektakl przedpremierowo zostanie zaprezentowany podczas festiwalu Nowe Epifanie w Warszawie – 9 i 10 marca.

Punktem wyjścia dla pracy twórców były różne warianty opowieści biblijnej. W publicznej pamięci została relacja ewangelisty Mateusza, który pisał, że Judasz zwrócił srebrniki kapłanom, po czym się powiesił.

Piotr w Dziejach Apostolskich pisze, że Judasz żadnych pieniędzy nie zwracał, kupił za nie ziemię i zginął w wypadku. Z kolei jeden z ojców Kościoła, Papiasz, twierdzi, że Judasz roztył się tak bardzo, iż nie mógł przejść tam, gdzie wóz swobodnie przejeżdżał.

Skąd te różne wersje? Dlaczego wyparliśmy inne świadectwa? Jak wyglądała rzeczywistość? Jak mogła wyglądać? W ich spektaklu historia Judasza przewija się jak srebrna nić pośród współczesnych sytuacji zdrady.

scenariusz: Artur Pałyga; reżyseria: Paweł Passini; obsada: Jadwiga Domka, Malwina Kajetańczyk, Ewa Mrówczyńska, Maciej Owczarek, Beata Passini, Jarosław Tomica, Anna Zachciał; muzyka: Paweł Passini, Daniel Moński; kostiumy: El Bruzda; scenografia: Marta Ożóg, Daniel Moński

Pokazy zostały zorganizowane we współpracy Centrum Myśli Jana Pawła II, Teatru Maska w Rzeszowie oraz Centrum Kultury w Lublinie.

(-)
Materiał CK w Lublinie
25 lutego 2019
Portrety
Paweł Passini

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia