Nowy-stary utwór stratfordczyka

naukowcy są pewni - tę sztukę napisał Szekspir

Współautorem sztuki "Podwójna nieprawda" ("Double Falsehood") jest Szekspir - twierdzi prof. Brean Hammond z Uniwersytetu w Nottingham. Sztuka odkryta 300 lat temu początkowo wywołała takie pogłoski, jednak dość szybko je porzucono i od tamtej pory nikt nie wiązał jej z Szekspirem. Aż do tej pory

Według literaturoznawcy geniusz ze Stratfordu jest autorem fragmentów utworu. Napisał go wspólnie z dramatopisarzem Johnem Fletcherem. Badacz uważa, że styl Szekspira można rozpoznać w pierwszych dwóch aktach i w dwóch scenach aktu III. Szekspirolog twierdzi, że dramat oparty jest na zagubionej sztuce "Cardenio", dla której podstawą był "Don Kichot" Cervantesa.

Prof. Hammond przygotowuje do druku nowe zbiorowe wydanie dzieł Szekspira, w którym po raz pierwszy znajdzie się "Podwójna nieprawda". Seria ukaże się nakładem oficyny Arden.

"Podwójną nieprawdę" odkrył 300 lat temu impresario Lewis Theobald, przekonany o tym, iż jest to dzieło Szekspira. XVIII-wieczni badacze podważyli jednak tę tezę i od tego czasu nie wiązano tego dramatu ze stratfordczykiem.

czar
Dziennik
18 marca 2010
Portrety
William Szekspir

Książka tygodnia

Rzecz w teatrze Jana Klaty
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Michalina Lubaszewska

Trailer tygodnia