Nowy szef zapowiada ewolucję

Pomysły na Teatr Śląski

W tym tygodniu ten 45-letni reżyser, aktor, scenarzysta, wokalista i autor piosenek został zaakceptowany przez Zarząd Województwa Śląskiego na stanowisko dyrektora najważniejszej sceny dramatycznej w naszym województwie. Obejmie tę funkcję od i września.

W Teatrze Śląskim nastąpi więc zmiana warty, ale nie całej. Talarczyk na stanowisku dyrektora generalnego zastąpi Krystynę Szaraniec, która tę funkcję piastowała od 34 lat, oraz Tadeusza Bradeckiego, szefa artystycznego, obecnego w Katowicach od 6 lat. Jednak Robert Talarczyk złożył Krystynie Szaraniec propozycję zostania jego "prawą ręką" w kwestiach finansowych i administracyjnych.

- Interes teatru wymaga, by przekazanie władzy odbyło się spokojnie, a dla mnie interes Śląskiego zawsze był najważniejszy - mówi Krystyna Szaraniec.

Nowy szef Wyspiańskiego ma doświadczenie w kierowaniu teatrem. Przez osiem lat (2005-2013) rządził Teatrem Polskim w Bielsku-Białej, który wyrósł na jedną z najciekawszych scen w Polsce. Za jego kadencji powstały tu takie, dyskutowane w całej Polsce, spektakle jak: "Żyd", "Bitwa o Nangar Khel", "Miłość w Königshütte". Talarczyk zna zespół TŚ. W tym roku zrealizował tu "Piątą stronę świata" wg powieści Kazimierza Kutza. Spektakl został laureatem 19. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

Konkurs na stanowisko dyrektora Teatru Polskiego w Bielsku-Białej wygrał pochodzący z tego miasta Witold Mazurkiewicz (pokonał 30 konkurentów). W Teatrze Rozrywki w Chorzowie bez zmian: szefem będzie Dariusz Miłkowski, któremu w przyszłym roku stuknie 30 lat na tym stanowisku.

Katarzyna Pachelska
Dziennik Zachodni
20 lipca 2013
Portrety
Robert Talarczyk

Książka tygodnia

Trening fizyczny aktora. Od działań indywidualnych do zespołu
Wydawnictwo Biblioteki PWSFTviT
Rodowicz Tomasz, Jabłońska Małgorzata, Toneva Elina

Trailer tygodnia