Nowy Szyc w Teatrze BARAKAH

"Szyc" - reż. Ana Nowicka - Teatr BARAKAH w Krakowie

1, 2 i 3 kwietnia o 22.00 Teatr BARAKAH zaprezentuje "Szyca" w nowej odsłonie. W roli Szyca - tym razem Paweł Sanakiewicz - aktor znany i ceniony przez krakowską publiczność

O jego potrójnej roli w "Lękach porannych" w magazynie Teatralia napisano tak: "Paweł Sanakiewicz przeobraża się niczym osiadły na tęczy kameleon. W jednej chwili z przepitego cwaniaczka staje się poważnym medykiem, po czym - jest wścibską, ordynarną babą z wielkim cycem. Co więcej - za całą charakteryzację służy mu mowa i sposób poruszania się. W każdym wcieleniu jest zabawny i niezwykle wiarygodny. Mistrzostwo parodii."

„Szyc” to współczesna groteska, przeplatana songami w brechtowskim stylu. Odważnym, bezceremonialnym językiem opowiada o żydowskiej rodzinie pozbawionej duchowości, skupionej na pożeraniu dóbr materialnych: ojciec i zięć są niczym skarbonki bez dna. Córka pożera nieprzebrane ilości jedzenia, chłonie świat ustami. Najsubtelniejsza w tym towarzystwie matka żywi się nadzieją awansu społecznego. Hanoch Levin bawi się stereotypami: dla żydowskiej rodziny Szyca człowiek to towar, za którym stoi banknot o określonym nominale. Stąd też główny wątek skupia się na „handlu mięsem”, czyli wydaniu córki Szyców za mąż. Pojawienie się narzeczonego to początek walki między młodymi i starym, w której kartą przetargową nie są ideały, a majątek i władza. W XXI wieku, uzależnionym od konsumpcjonizmu, sztuka zyskuje nowy wymiar. Za sprawą spojrzenia reżyserki Any Nowickiej, muzyki autorstwa Renaty Przemyk, choreografii Iwony Olszowskiej oraz ekspresywnego aktorstwa zespołu Teatru BARAKAH – okazuje się niepokojąco uniwersalna. Śmieszy i bawi, ale zasiewa też w widzu ziarno podejrzliwości wobec samego siebie i motywów, którymi kieruje się życiu.

Więcej na: www.teatrbarakah.com
Rezerwacja biletów: teatrbarakah@gmail.com

(-)
Materiały Teatru
1 kwietnia 2011

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia

Napój miłosny
Jitka Stokalska
Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza ...