Nowy tytuł na afiszu Ateneum

"Kukuryku na patyku, czyli o dwóch takich" - reż. Lucyna Sypniewska - Śląski Teatr Lalki i Aktora "Ateneum"

W sobotę, 4 marca 2017 o godz. 17.00 Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum zaprasza na pierwszą w tym roku premierę. Kukuryku na patyku, czyli o dwóch takich Paula Maara w świetnym przekładzie Aleksandra Berlina to propozycja dla młodszych dzieci.

Paul Maar, niemiecki dramaturg, prozaik, tłumacz i grafik, laureat wielu nagród literackich, jest w swoim kraju jednym z najważniejszych pisarzy dla dzieci i młodzieży. Jego sztuka o perypetiach dwójki przyjaciół, w których przewidywalny dotąd świat wkracza nagle ten trzeci, niesie mądre przesłanie i bardzo ważną, szczególnie w dzisiejszych czasach przestrogę.

Codzienne życie przemądrzałego Dezyderiusza i zdominowanego przez niego Kminka toczy się wokół dwu kolorowych skrzyń, skrywających różne skarby i nabierających poprzez zabawę magicznych właściwości. To przestrzeń wspólnych psot i przekomarzanek, ale też niejednej kłótni, ciągłego boczenia się na siebie i godzenia. Kiedy pewnego dnia pojawia się Dobosz z imponującym bębnem, bardzo szybko odkrywa słabostki nowo poznanych kolegów; bez większego trudu udaje mu się ich poróżnić, wykorzystać naiwność i w końcu obu wyprowadzić w pole.

Intrygi i manipulacje sprytnego oszusta poważnie zachwieją relacją przyjaciół i ich mikroświatem. Przygoda, będąca dotkliwą nauczką sprawi jednak, że nie tylko docenią wartość przyjaźni, ale i samodzielnej refleksji, która pomaga zachować zdrowy dystans, odróżnić prawdę od fałszu czy dobre intencje od złych.

Mądry i równocześnie bardzo zabawny, pełen absurdalnego humoru tekst Maara zrealizowany został w Ateneum przez Lucynę Sypniewską (reżyseria), Ewę Pietrzyk (scenografia), Pawła Steczka (muzyka) i Piotra Tomaszewskiego (plastyka ruchu). Grają: Marta Popławska, Aleksandra Zawalska i Dawid Kobiela.

Akcja Kukuryku... rozgrywa się przede wszystkim w planie aktorskim, choć inscenizacja wykorzystuje też elementy teatru lalek.

Renata Chudecka
Materiał Teatru
25 lutego 2017

Książka tygodnia

Pokusa przebaczenia
Oficyna Literacka Noir Sur Blanc
Donna Leon

Trailer tygodnia