O beznadziejnych związkach

"Nie płacz, Penelopo" - reż: Sylwester Biraga - Teatr Druga Strefa

Po "Dialogach penisa" i "Monologach penisa" teatr Druga Strefa postanowił zajrzeć w kobiecą duszę. - Udało mi się rozprawić z mężczyznami, teraz sprawdzam swoją wiedzę o kobietach - żartuje Sylwester Biraga, dyrektor Drugiej Strefy. Scena proponuje premierę francuskiej komedii "Nie płacz Penelopo".

Bohaterki sztuki to trzy znające się od dzieciństwa przyjaciółki, indywidualistki, które różni kariera, temperament i podejście do życia. Chlo (Judyta Turan) mimo swoich trzydziestu lat pozostaje wiecznie zbuntowaną nastolatką, która wciąż pisze debiutancką powieść. Jest przy tym niesłychanie zgorzkniała, bo zamiast robić literacką karierę, musi odpowiadać na listy czytelniczek brukowca dla nastolatek. Leonia (Hanna Konarowska) pracuje jako specjalista do spraw public relation dla dużych korporacji. Też nie jest szczęśliwa, bo zawsze marzyła o karierze aktorki. Bierze więc sobie na utrzymanie o dziesięć lat młodszego kochanka, który właśnie jest aktorem. 

Tytułowa Penelopa (Beata Bójko) to z kolei wychowawczyni w ośrodku dla umysłowo niedorozwiniętych. Potrafi fantastycznie pomóc wszystkim, tylko nie sobie. Została porzucona przez chłopaka, który po wielu wspólnie spędzonych latach oświadczył jej niedawno, że jest gejem. 

Wszystkie spotykają się na wieczorze panieńskim wspólnej koleżanki, podczas którego dochodzi do wydarzenia, które połączy jak nic do tej pory... 

Sylwester Biraga po raz kolejny dotyka problemów, z którymi spotykamy się na co dzień, ale są tak oczywiste, że przestajemy je zauważać. - Pokazujemy singli, którzy większość czasu spędzają w klubach, licząc na przygodne związki. Pokazu- 

jemy kryzys wartości, świat, w którym rodzina zakładana jest coraz później, bo straciła swoje znaczenie - wylicza Biraga. 

Choć przesłanie jest gorzkie, "Nie płacz Penelopo" to komedia. - W naszym wykonaniu postaci są przerysowane, co innego robią, a co innego myślą. Dużo jest także gry słów, dowcipów słownych - opowiada reżyser. A jako najlepszą rekomendację podaje fakt, że we Francji ta sztuka grana jest z powodzeniem już od pięciu lat. A występują w niej same autorki: Christine Anglio, Juliette Arnaud, Corinne Puget. 

CHRISTINE ANGLIO. 
JULIETTE ARNAUD, CORINNE 
PUGET 
"NIE PŁACZ PENELOPO" 
REŻ. SYLWESTER BIRAGA 
20 11, teatr Druga Strefa 
ul. Magazynowa 14a 
godz. 20.

Karolina Kreter
Polska Metropolia Warszawska
21 listopada 2009

Książka tygodnia

Janusz Warmiński i jego Teatr Ateneum
Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza w Warszawie - Wydawnictwo
Aneta Kielak-Dudzik

Trailer tygodnia