O człowieku, który chciał naprawiać świat

"Brat naszego Boga" - reż. A. Rozhin - Teatr Powszechny w Radomiu

W Międzynarodowy Dzień Teatru 27 marca, Teatr Powszechny im. J. Kochanowskiego w Radomiu zaprasza na premierę sztuki "Brat naszego Boga" na podstawie dramatu Karola Wojtyły.

„Brat naszego Boga” to głęboka, uniwersalna opowieść  o człowieku, który chciał naprawiać świat nie poprzez krew i walkę, a poprzez miłość i przywrócenie godności drugiemu człowiekowi. Kanwą sztuki stała się biografia polskiego powstańca, utalentowanego malarza, Adama Chmielowskiego, którego świat poznał jako Świętego Brata Alberta – zakonnika, oddanego bez reszty pomocy chorym i nędzarzom.

Twórcy spektaklu postanowili przypomnieć i przybliżyć tę wyjątkową postać, która tak mocno wpłynęła na losy Karola Wojtyły, stając się dla Jana Pawła II drogowskazem na Jego drodze do świętości.

Ten niełatwy, pełen refleksji, filozoficznych rozważań tekst wziął na swój reżyserski warsztat Andrzej Rozhin, znakomity reżyser teatralny, który tym tytułem świętować będzie jubileusz 50-lecia swojej pracy artystycznej. Jak podkreśla reżyser, głównym założeniem przedstawienia nie jest pokazanie Adam Chmielowskiego (w tej roli zobaczymy Janusza Łagodzińskiego) w aureoli świętości, ale zbudowanie złożonego, wiarygodnego portretu żywego, prawdziwego człowieka. Z jego wahaniami, wątpliwościami, słabościami. Z towarzyszącą mu nieustanną niepewnością co do słuszności obranej w życiu drogi… Scenografię do spektaklu zaprojektował Ryszard Melliwa. Piękną muzykę napisał znany krakowski kompozytor Andrzej Zarycki.

Premierze spektaklu towarzyszyć będzie promocja książki Wybrałem teatr,  dokumentującej półwiecze działalności artystycznej Andrzeja Rozhina.

(-)
Materiały Teatru
19 marca 2011

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...