O czułym słuchaniu świata i nie tylko

Seminarium z cyklu "Dramat Polski. Reaktywacja" - Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego

W piątek 27 lutego o g. 13:00 Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego zaprasza na drugie otwarte seminarium z cyklu "Dramat Polski. Reaktywacja", którego przedmiotem będzie dramaturgia Janusza Krasińskiego. Tego samego dnia o godz. 18 w Instytucie rozpocznie się wieczór poświęcony temu autorowi, połączony z rozmową wokół nowego wyboru jego dramatów.

Popołudniowe seminarium interdyscyplinarne, organizowane przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Ośrodek Badań Nad Polskim Dramatem Współczesnym IBL, będzie drugim z cyklu "Dramat Polski. Reaktywacja". Poprzednie poświęcone zostało dramaturgii Anny Świrszczyńskiej. Tym razem uczestnicy spotkania porozmawiają o twórczości Janusza Krasińskiego.

Większość dramatów, których był autorem wywodzi się z jego reportaży radiowych i zanim trafiło na scenę przeszło próbę słuchowiska. Uczestnikom seminarium posłuży to za pretekst do próby uchwycenia tego fenomenu i rozmowy o słuchu dramatopisarza, czułym zarówno na kwestie społeczne, jak i dźwięki, głosy i muzyczną tkankę rzeczywistości.

W seminarium - tak jak poprzednio - wezmą udział przedstawiciele różnych dziedzin humanistyki i sztuki: teatrolożka i autorka nowego wyboru sztuk Janusza Krasińskiego "Krzak gorejący. Dramaty" (Wydawnictwo IBL) Wanda Zwinogrodzka, muzykolożka i tłumaczka Dorota Kozińska, historyczka literatury Agnieszka Kramkowska, dramatopisarz i reżyser Tomasz Man oraz krytyk literacki Maciej Urbanowski. Seminarium poprowadzi Jacek Kopciński, redaktor naukowy serii wydawniczej "Dramat Polski. Reaktywacja".

Temat dramaturgii Krasińskiego powróci w Instytucie Teatralnym tego samego dnia wieczorem (o g. 18:00) za sprawą promocji nowego wyboru jego dramatów "Krzak gorejący".

Podczas spotkania z autorką wyboru Wandą Zwinogrodzką oraz Jackiem Kopcińskim i Maciejem Urbanowskim zaprezentowane zostaną m.in. fragmenty archiwalnych spektakli Teatru Telewizji. Wieczór zakończy się lampką wina, na którą gości spotkania zaproszą organizatorzy.

Kolejne otwarte seminaria w ramach cyklu "Dramat Polski. Reaktywacja" poświęcone będą dramaturgii Ireneusza Iredyńskiego (21 kwietnia) oraz Bogusława Schaeffera (8 czerwca).

(-)
Materiał Teatru
26 lutego 2015

Książka tygodnia

Historia męskości
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Praca zbiorowa

Trailer tygodnia