O dwóch kobietach

"Kobiety bez znaczenia" - reż. Grzegorz Chrapkiewicz - Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy

Premiera dwóch monodramów brytyjskiego dramaturga i aktora Alana Bennetta zapowiada ważne wydarzenie warszawskiego sezonu teatralnego głównie za sprawą wybitnych kreacji występujących tam aktorek. Monodram jest jedną z najtrudniejszych form aktorskich, wykonawca bowiem, pozbawiony partnerów, musi sam wykreować całą teatralną rzeczywistość i dotrzeć z tym do widzów. Kluczowy staje się prezentowany tekst.

W "Kobietach bez znaczenia" Halina Łabonarska i Małgorzata Niemirska świetnie wcielają się w dwie kobiety o krańcowo odmiennych charakterach i zawodach. Teatralny wieczór składa się z dwóch następujących po sobie monodramów, będących częścią dwunastu monologów "Gadające głowy", w których autor ukazał portrety zwyczajnych ludzi. W Wielkiej Brytanii były one wykonywane w teatrach telewizji i radia. Dwie części tego cyklu, wystawione obecnie w Teatrze Dramatycznym, cechuje silne skontrastowanie portretów obu samotnych kobiet.

Halina Łabonarska wspaniale przedstawia tragiczny los zabieganej pracownicy biura, która nagle zostaje postawiona w obliczu śmiertelnej choroby. Widzimy spowolnienie dynamiki ruchów i mowy tej kobiety - od biurowego zabiegania do szpitalnej rezygnacji - i pogodzenia się z losem. Taki efekt artystka osiągnęła dzięki zastosowaniu mistrzowskich środków aktorskiego wyrazu. W drugiej części wieczoru Małgorzata Niemirska świetnie gra wiecznie zabieganą panią, która stale komentuje zachowania innych ludzi. Z wtrącania się do wszystkiego uczyniła sposób na życie. Trzeba powiedzieć, że brytyjski autor dobrze oddał typy charakterów portretowanych kobiet.

Mirosław Winiarczyk
Idziemy
27 lutego 2016

Książka tygodnia

Utalentowani jak Nardelli
Sekcja Krytyków Teatralnych ZASP
red.: Anita Nowak, Krystyna Piaseczna, Piotr Rudzki

Trailer tygodnia