O dwóch samotnych kobietach

"Kobiety bez znaczenia" - reż. Grzegorz Chrapkiewicz - Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy

W Teatrze Dramatycznym m.st. Warszawy trwają prób do spektaklu „Kobiety bez znaczenia” Alana Benneta w reżyserii Grzegorza Chrapkiewicza. W tytułowych rolach Halina Łabonarska i Małgorzata Niemirska. Premiera 19 lutego na Scenie im. Haliny Mikołajskiej.

O sztuce

Jedna idzie przez życie bez szmeru, druga wymusza uwagę. Dwie kobiety, bohaterki równoległych monodramów Alana Bennetta, są do siebie skrajnie niepodobne: szara mysz biurowa, zawsze akceptująca swój żywot bez zdarzeń, oraz bezwzględna tropicielka niedoskonałości i niegodziwości wszystkich wokół. Sztuka opowiada o dwóch samotnych kobietach, które nie chcą rozpłynąć się w nicości.

Spektakl składa się z dwóch monologów samotnych kobiet („Pani od listów" i „Kobieta bez znaczenia", będących częściami serii „Gadające głowy" (Talking Heads) brytyjskiego dramaturga Alana Bennetta. To cykl dwunastu monologów, w których autor stworzył galerię dowcipnych, a jednocześnie wzruszających portretów zwyczajnych ludzi.

Twórcy spektaklu

Grzegorz Chrapkiewicz – reżyser, aktor i pedagog Akademii Teatralnej. Reżyserował m.in.: w Teatrze Narodowym („Kotka na gorącym blaszanym dachu" Tennessee Williamsa), Teatrze Wybrzeże („Prawdziwy inspektor Hound" Toma Stopparda) i Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu („Tartuffe albo Szalbierz" Moliera). W Teatrze Dramatycznym m.st. Warszawy można zobaczyć jego „Romantyków" Hanocha Levina i „Mizantropa" Moliera.

Małgorzata Niemirska w teatrze grała m.in. w spektaklach reżyserowanych przez wybitnych twórców: Gustawa Holoubka, Jerzego Grzegorzewskiego, Aleksandra Bardiniego i Witolda Zatorskiego. Od wielu lat w zespole Teatru Dramatycznego, gdzie wystąpiła w ponad trzydziestu przedstawieniach. Dziś oglądać ją można w roli Pogorełki w „Romantykach" Hanocha Levina i matki Freuda w „Niebezpiecznej metodzie" Christophera Hamptona.
Stworzyła kreacje m.in. w filmach Andrzeja Kijowskiego („Indeks"), Jerzego Kawalerowicza („Spotkanie na Atlantyku") i Łukasza Barczyka („Patrzę na Ciebie Marysiu").

Halina Łabonarska współpracowała z wybitnymi reżyserami teatralnymi, m.in.: Jerzym Jarockim, Maciejem Prusem, Kazimierzem Dejmkiem, Gustawem Holoubkiem, Izabellą Cywińską i Januszem Wiśniewskim. Na deskach Dramatycznego wciela się w postać Jokasty w „królu Edypie" Sofoklesa i Kate Keller we „Wszystkich moich synach" Arthura Millera. Między innymi za tę druga rolę otrzymała w 2015 roku prestiżową Nagrodę im. Ireny Solskiej.

Zagrała w licznych filmach, m.in. w: „Aktorach prowincjonalnych" i „Europa, Europa" w reżyserii Agnieszki Holland „Kobiecie i kobiecie" Ryszarda Bugajskiego. „Vinci" Janusza Machulskiego, „Joannie" Feliksa Falka. Jest laureatką wielu nagród teatralnych, filmowych i telewizyjnych.

(-)
Materiał Teatru
6 lutego 2016

Książka tygodnia

Utalentowani jak Nardelli
Sekcja Krytyków Teatralnych ZASP
red.: Anita Nowak, Krystyna Piaseczna, Piotr Rudzki

Trailer tygodnia