O dzieciobójstwie...

"Macabra dolorosa " - reż. Paweł Szarek - Teatr Nowy w Krakowie

Po ostatnich produkcjach opowiadających o życiu homoseksualistów w PRL-u („Lubiewo” M. Witkowskiego), pedofilii w Kościele („Gniew dzieci” P. Siekluckiego) czy nieistnieniu Boga („Część pierwsza: Bóg R. Rychcika) tym razem nadeszła pora na spektakl o dzieciobójczyniach. Premiera odbędzie się 1 czerwca 2013 roku w Teatrze Nowym w Krakowie.

Czym dla kobiety może być akt dzieciobójstwa? W jakiej sytuacji psychicznej, emocjonalnej i społecznej znajduje się kobieta, która podejmuje decyzję o odebraniu życia własnym dzieciom? Czy odpowiedzialność za ten akt zawsze spoczywa tylko i wyłącznie na kobiecie czy też odpowiedzialne jest również społeczeństwo, w którym ona żyje a także polityka państwa wobec kobiet, prokreacji, antykoncepcji. To tylko niektóre z pytań, które na marginesie spektaklu chcielibyśmy zadać przy okazji premiery spektaklu Macabra dolorosa.

"Macabra Dolorosa" w reżyserii debiutanta Pawała Szarka to spektakl-koncert, w którym do głosu dochodzą zarówno znane z naszej codzienności i historii, jak i te mityczne dzieciobójczynie, które na przestrzeni wieków kreowały zbiorową wyobraźnię na temat aktu zabicia własnego dziecka. Jest to spektakl oparty na historii Katarzyny W., listach Magdy Goebbels, micie Medei oraz innych materiałach źródłowych dotyczących aktów dzieciobójstwa najbardziej znaczących dla powszechnej świadomości społecznej; tekst został napisany przez aktorkę i odtwórczynię głównej roli Katarzynę Chlebny.

Wydarzeniu towarzyszyć będą WYSTAWA FOTOGRAFII JAMESA HOWARDA, inspirowana powstającym spektaklem, FETISH PERFORMANCE oraz specjalny AKUSTYCZNY RECITAL KATARZYNY CHLEBNY, który stanowi fragmenty spektaklu. Istnieje możliwość fotografowania i rejestrowania pokazanych w trakcie konferencji fragmentów spektaklu.

(-)
Materiał Teatru
25 maja 2013

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia