O emocjach słów kilka

"Szapocznikow. Stan nieważkości / No gravity" - reż. Barbara Wysocka - Teatr Polski we Wrocławiu

We wtorek 6 maja o godz. 19 na Scenie Kameralnej Teatru Polskiego odbędzie się wrocławska premiera przedstawienia "Szapocznikow. Stan nieważkości/no gravity" w reżyserii Barbary Wysockiej.

Spektakl jest koprodukcją Centrali, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie oraz Teatru Polskiego we Wrocławiu. Premierę warszawską można było zobaczyć w piątek 11 kwietnia 2014.

Spektakl będący emocjonalnym komentarzem do życia i dzieła najważniejszej polskiej rzeźbiarki dwudziestego wieku. Biografia Aliny Szapocznikow to z jednej strony doświadczenie getta, obozów, choroby nowotworowej, a z drugiej - międzynarodowa kariera w dwóch systemach politycznych oraz znajomość z najwybitniejszymi przedstawicielami kultury jej czasu. Życie jej wydaje się nieustanną walką z przeznaczeniem, ciągle ponawianą próbą wykraczania poza wyznaczone granice, ciągłym poszukiwaniem nowych obszarów doświadczenia w życiu i sztuce.

Wysocka śledzi motywy obecne w sztuce Szapocznikow, by je przetworzyć przez medium teatru. Ten spektakl to coś więcej niż dokument teatralny, to odniesienie do jednej z najbardziej niezwykłych biografii w kulturze, obserwowanie związków między życiem a sztuką, badanie interpretacji, jakim przez lata poddawana była Alina Szapocznikow i jej dzieło, badanie tego, jak była postrzegana przez świat, w którym historię sztuki najczęściej opisywano z męskiej perspektywy.

Wypowiedź ta staje się równocześnie komentarzem do współczesnej rzeczywistości. Tym samym stara się określić, jakie są możliwości funkcjonowania dla kobiety-artystki, która z jednej strony nie chce być definiowana przez swój wygląd i swoją płeć, a z drugiej - ma świadomość tego, że jej własna cielesność jest punktem, od którego zaczyna się każda jej wypowiedź.

Można już rezerwować bilety na spektakle "Szapocznikow. Stan nieważkości / No gravity", które kosztują 40 zł (norm.) i 25 zł (ulg.). Rezerwacja pod adresem e-mailowym rezerwacje@zadara.pl lub telefonicznie: 731 843 693. Uwaga: odbiór biletów będzie możliwy tylko przed spektaklami.

(-)
Materiały Teatru
5 maja 2014
Portrety
Barbara Wysocka

Książka tygodnia

Banksy
Wydawnictwo ARKADY
Praca zbiorowa

Trailer tygodnia