O grach i graczach

Elsynor" - reż. Grzegorz Gołaszewski - Teatr Nowy im. Tadeusza Łomnickiego w Poznaniu

Wydarzeniu towarzyszą imprezy poświęcone graczom i dla graczy. Reżyserem i pomysłodawcą spektaklu jest Grzegorz Gołaszewski. Wystąpią Antonina Choroszy, Julia Rybakowska, Filip Frątczak i Michał Grudziński.

- W dzisiejszym świecie trudno jest przejść obok komputerów i gier komputerowych. Kiedy Grzegorz Gołaszewski przyszedł do mnie z tym projektem, uznałem, że tak młodzi ludzie jak on powinni opowiedzieć o tym świecie wirtualnym, który dla wielu taje się światem realnym - powiedział we wtorek na konferencji prasowej dyrektor teatru Piotr Kruszczyński.

Gołaszewski powiedział, że pomysł na spektakl o grach powstawał przez kilka lat. Wyjaśnił, że jego spektakl traktuje o oddziaływaniu gier na wyobraźnię człowieka.

- To jest historia trzech graczy: Dziewczyny, Chłopaka i Mariana, dozorcy w szkole. Każdy z nich na którymś etapie swojego życia włączył grę "Elsynor". Sam jestem graczem, gry komputerowe w jakimś sensie wychowały mnie. Zawsze chciałem opowiedzieć o czym, co jest zupełnie wirtualne w teatrze - jednym z ostatnich bastionów analogowej twórczości - powiedział.

Postacie z gry komputerowej noszą imiona bohaterów dramatów szekspirowskich.

- Uznaliśmy, że fabuła gry powinna nawiązywać do świata znanego widzom teatralnym. Uniwersum szekspirowskie wydało nam się najbardziej pojemne - powiedział dramaturg Szymon Adamczak.

Premierze towarzyszy trwający w Teatrze Nowym "Tydzień Gracza". W jego trakcie zaplanowano m.in. otwartą dyskusję z graczami, rozgrywki w gry komputerowe i planszowe.

(-)
(PAP)
17 września 2014

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia