O Grotowskim, Kantorze i Szajnie

Źródła pamięci: Grotowski - Kantor - Szajna - Teatr Siemaszkowej, Rzeszów

W Rzeszowie w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa dzisiaj, tj. 14 bm. rozpoczyna się konferencja "Źródła pamięci: Grotowski - Kantor - Szajna", która potrwa do niedzieli, 18 bm. Z Rzeszowa pochodzą Jerzy Grotowski i Józef Szajna. Tadeusz Kantor, urodził się w pobliskim Wielopolu Skrzyńskim. Inicjatorem i organizatorem imprezy jest Urząd m. Rzeszowa

Tematyka sesji skupi się na związkach wielkich twórców teatru z Rzeszowem i Podkarpaciem. Każdy dzień kolejno zostanie poświęcony innemu twórcy. Najbardziej znane są związki Kantora z Wielopolem Skrzyńskim („Wielopole, Wielopole”) mniej znane Szajny z Rzeszowem, jeszcze mniej Grotowskiego z Rzeszowem i pobliską wioską Nienadówką, gdzie spędził dzieciństwo.

Prelekcje na konferencji wygłoszą cenieni znawcy twórczości każdego spośród trzech wybitnych twórców teatru: Zbigniew Osiński, teatrolog i historyk teatru, twórca Ośrodka Badań Twórczości Jerzego Grotowskiego i Poszukiwań Teatralno - Kulturowych we Wrocławiu - obecnego Instytutu Jerzego Grotowskiego. Agnieszka Koecher - Hensel, organizatorka Festiwalu „Zdarzenia” im. Józefa Szajny w Tczewie. Tomasz Rodowicz, aktor - uczestnik parateatralnych działań Jerzego Grotowskiego w Teatrze Laboratorium, założyciel Teatru Chorea. Bogdan Renczyński z krakowskiej Cricoteki Tadeusza Kantora. Justyna Wojtyniak z paryskiej Sorbony, Magdalena Rabizo - Birek i Anna Jamrozek - Sowa z Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz związani z Rzeszowem - Jerzy J. Fąfara, autor literackiej biografii „18 znaczy życie. Rzecz o Józefie Szajnie" i Andrzej Piątek, który napisał dwie książki będące dziennikarskim zapisem twórczych związków Józefa Szajny z jego rodzinnym Rzeszowem - „Spotkania z Szajną” i „Szajna. Ślady ostatnie”. Obie uhonorowane „Złotym Piórem” ZLP i Nagrodą m. Rzeszowa I st. w dziedzinie kultury.

Zaprezentują się teatry, które nawiązują do idei Grotowskiego, Szajny i Kantora. M.in. Teatr Chorea z Łodzi ze spektaklem „Grotowski - próba odwrotu”. Teatr Brama z Goleniowa z przedstawieniem „Uczucie dźwięku - apoteoza”. Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie przypomni zrealizowane w nim przez Szajnę jego ostatnie przedsięwzięcie teatralne „Deballage”, licznie nagradzane na prestiżowych festiwalach na Słowacji, Ukrainie, w Meksyku i Rumunii. Rzeszowski Teatr Maska wystąpi ze swoja najnowszą premierą „Niech żyje cyrk” według „Historii sentymentalnej” Kazimierza Mikulskiego, w realizacji Jacka Malinowskiego, ze scenografią Janusza Pokrywki - groteskową opowieść o grupie artystów, którzy poświęcili swe życie rozbawianiu widzów, spektakl formalnie bliski teatrowi Kantora. Teatr Przedmieście pokaże swoją najnowszą sztukę „Obietnica”, według scenariusza i w reżyserii Anety Adamskiej.

Będą wystawy fotografii, projekcje filmowe, spotkania z aktorami i reżyserami oraz wycieczka po Rzeszowie śladami Grotowskiego i Szajny, którą poprowadzi literat - regionalista Marek Czarnota. Zaplanowano wyjazd do podrzeszowskiej Nienadówki, związanej z Jerzym Grotowskim i do Wielopola Skrzyńskiego, miejsca urodzenia Tadeusza Kantora, gdzie znajduje się jego muzeum.

Andrzej Piątek
Dziennik Teatralny Rzeszów
14 września 2011

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia

Faust
Tobias Kratzer
Nowy "Faust" z Opery Paryskiej 29 lis...