O jakość wzajemnych relacji

"Transfugium" - reż. Krzysztof Rekowski - Teatr im. W. Bogusławskiego w Kaliszu

Tytułowe Transfugium to klinika, w której dokonuje się tajemniczych zabiegów. Olga Tokarczuk w swoim opowiadaniu zabiera nas w podróż do ultranowoczesnej przyszłości – do świata, w którym człowiek przekracza granice natury – stawiając fascynujące pytania, wobec których trudno być obojętnym: o współistnienie gatunku ludzkiego i przyrody, o istotę i , o nasze wyobrażenia o uniwersum, o wszechświecie.

Główna bohaterka, Renata, dojrzała kobieta, podejmuje szokująca decyzję. Zostawia rodziców, siostrę i dzieci, by poddać się transfugacji. Najbliżsi przybywają na zakończenie procesu przemiany. Siostra Renaty prowadzi rodzaj dochodzenia, próbuje odkryć motywy, które pchnęły bohaterkę do decyzji kwestionującej głęboko w nas zakorzenione poglądy na świat przyrody, burzącej nasze postrzeganie rzeczywistości.

Olga Tokarczuk to jedna z najbardziej cenionych polskich pisarek, laureatka jednej z najbardziej prestiżowych światowych nagród literackich – The Man Booker International Prize 2018 za powieść Bieguni – oraz dwukrotna laureatka Nagrody Literackiej „Nike" (za powieści Bieguni oraz Księgi Jakubowe). Spektakl to sceniczna adaptacja ulubionego opowiadania autorki z Opowiadań bizarnych (2018) – „Lubię to opowiadanie, jest mi bardzo bliskie. Każdy czas i każda kultura wymyśla swoje własne ucieczki, utopie eskapistyczne. A ta historia może być jedną z utopii naszych czasów".

Piotr Duster
Materiał Teatru
11 kwietnia 2019

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia