O Janku, nastolatku

„Ongaku trzy kamienie" – reż. Paweł Wójtowicz - Opera Krakowska

Spektakl dla osób z niepełnosprawnościami słuchu, wzroku i ruchu w Operze Krakowskiej Opera Krakowska zaprasza na spektakl rodzinny „Ongaku trzy kamienie", który odbędzie się 22 maja 2019 o godz. 10.00 i 12.00 na Antresoli teatru. To utrzymana w konwencji fantasy muzyczna opowieść o Janku, nastolatku, który stracił matkę i nie może odnaleźć porozumienia z ojcem.

W wyobraźni chłopak tworzy tytułową krainę Ongaku, z której przybywa wojowniczka Merodi i wprowadza go w świat tajemnic, poszukiwania odwagi i otwartości. Rozpoczyna się podróż do trzech światów. Jak głosi legenda, znajdują się w nich trzy kamienie prawdy, dzięki którym zniszczona przez złego Waru kraina Ongaku na nowo odzyska równowagę. Te trzy światy są ze sobą połączone i stają się symbolem naszej tolerancji, zrozumienia drugiego człowieka i spojrzenia na otaczający świat z jego perspektywy.

„Ongaku trzy kamienie" jest spektaklem przystosowanym dla osób z niepełnosprawnościami słuchu, wzroku i ruchu, adresowanym do widzów w wieku 9-15 lat. Odpowiednie elementy, jak m.in. audiodeskrypcja, język migowy, efekty dźwiękowe i wizualne, umożliwiają każdemu widzowi poznanie świata dźwięków Ongaku, a także edukują.

„W opowieści ważną rolę odgrywają drzwi – to one symbolizują brak zrozumienia i ścianę, jaką często budujemy w relacjach z drugim człowiekiem" – mówi Paweł Wójtowicz, reżyser spektaklu. „Drzwi, które zatrzaskuje przed ojcem syn, stają się murem odgradzającym go po stracie matki od świata realnego. Podczas swojej przygody uczy się otwierać drzwi do światów chaosu, ciszy i mroku, dzięki czemu poznaje siebie, swoją wrażliwość i umiejętności. Spektakl ukazuje przygody, które otwierają drzwi do zrozumienia człowieka, komunikowania się i budowania więzi ojca z synem. Akcja, edukacja, muzyka i uwrażliwianie to przenikające się elementy, które prowadzą do finału z pozytywnym przesłaniem" – dodaje.

Ongaku trzy kamienie:
Scenariusz, reżyseria, muzyka i kierownictwo muzyczne: Paweł Wójtowicz
Scenografia i kostiumy: Bożena Pędziwiatr
Asystent reżysera, inspicjent: Agnieszka Sztencel

Tłumacze języka migowego: Magdalena Sipowicz, Irena Piecha
Audiodeskrypcja: Fundacja Siódmy Zmysł, tekst: Alicja Barć

Ewa Bąkowska
Materiał Opery
17 maja 2019

Książka tygodnia

Zdaniem lęku
Instytut Mikołowski im. Rafała Wojaczka
Piotr Zaczkowski

Trailer tygodnia