O losach kobiet w greckiej niewoli

"Trojanki" - reż. Jan Klata - Teatr Wybrzeże w Gdańsku

W Teatrze Wybrzeże w Gdańsku rozpoczęły się próby do spektaklu wg Eurypidesa „Trojanki". Inscenizację i reżyserię powierzono Janowi Klacie, który do współpracy dramaturgicznej zaprosił hellenistkę z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Olgę Śmiechowicz, a także Mirka Kaczmarka, Michała Nihila Kuźniaka oraz Maćko Prusaka.

„Trojanki" autorstwa Eurypidesa, to klasyczna tragedia grecka stanowiąca jedyną zachowaną część trojańskiej trylogii napisanej przez Eurypidesa w V w. p.n.e.. Dwie pozostałe to „Aleksander" oraz „Palamedes", które nie zachowały się do naszych czasów. Dramat opowiada o losach kobiet w greckiej niewoli podczas Wojny Trojańskiej, o okrucieństwach wojny, o zniewoleniu, o grabieżach i zbrodniach popełnianych przez greckich żołnierzy.

U Eurypidesa występują: Posejdon - bóg mórz, trzęsień ziemi, żeglarzy, rybaków, Atena - bogini mądrości, wojny sprawiedliwej, tkactwa, opiekunka Aten, Hekabe, królowa Troi, jej córka, królewna trojańska, córka Priama, wieszczka Kasandra, Andromacha, Menelaos i Helena oraz Taltybios. Ponadto w sztuce występuje także chór trojańskich niewolnic.

W spektaklu wezmą udział: Magdalena Boć, Małgorzata Brajner, Agata Bykowska, Katarzyna Dałek, Katarzyna Figura, Magdalena Gorzelańczyk, Sylwia Góra-Weber, Dorota Kolak, Piotr Biedroń, Grzegorz Gzyl, Michał Jaros, Michał Kowalski, Jacek Labijak, Krzysztof Matuszewski, Robert Ninkiewicz, Cezary Rybiński oraz Małgorzata Gorol (gościnnie).

Premiera została zaplanowana na 8 września 2018 roku na Dużej Scenie.

Oprac. RK
Dziennik Teatralny
23 lipca 2018
Portrety
Jan Klata

Książka tygodnia

Tajemnicze dziecko
Wydawnictwo Media Rodzina
E.T.A. Hoffmann (Ernst Theodor Amadeus Hoffmann)

Trailer tygodnia

Miłość do trzech pomar...
Zbigniew Głowacki