O ludzkiej doli i boskim planie

"Uciechy staropolskie" - reż. Jarosław Kilian - Teatr Collegium Nobilium

W Teatrze Collegium Nobilium odbędzie się premiera spektaklu "Uciechy staropolskie" – reż. Jarosław Kilian - Collegium Nobilium, z muzyką Marii Pomianowskiej i w scenografii Marka Chowańca.

Sztukę „Uciechy staropolskie lepsze i pożyteczniejsze aniżeli z Bacchusem i Wenerą, na którą składają się krotochwile, uciechy, intermedia, piosenki i tańce staropolskie", złożył w scenariusz teatralny i ożywił na scenie wybitny inscenizator i reżyser Kazimierz Dejmek w 1980 roku.

Sięgał do tradycji Reduty, poszukiwań Leona Schillera, który w ludowych i staropolskich tekstach szukał inspiracji dla współczesnego teatru. Czy „proste, a tak urocze, jak rzeźby wiejskich świątkarzy, malowidła na szkle lub ryciny jarmarczne przypominające rzeźby lepione z chleba" teksty mogą stanowić punkt wyjścia dla teatru dzisiaj?

Zadajemy sobie to pytanie w Pracowni Staropolskiej, naszym laboratorium dramatu staropolskiego, gdzie studenci, absolwenci i nauczyciele Akademii Teatralnej idą tropem poszukiwań wielkich poprzedników.

Teksty takie jak „Sejm piekielny", „Nędza z bidą z Polski idą", czy „Kupiec z śmiercią" albo „Krotofile szewska i piekarska" są polskim teatralnym Dekameronem, w którym to, co codzienne i zmysłowe przeplata się z metafizycznym. Nad wesołymi krotochwilami i pełnymi soczystego humoru uciechami unosi się „Goła" albo „Kostucha", która jest częścią ludzkiej doli i boskiego planu.

Naszym Uciechom... towarzyszy grana na żywo (m.in. na suce biłgorajskiej i fideli płockiej) muzyka opracowana przez Marię Pomianowską, najwybitniejszą współczesną interpretatorkę dawnych tradycji muzycznych.

Premiera odbędzie się 27 grudnia 2019 roku o godzinie 16.00, w Teatrze Collegium Nobilium przy ul. Miodowej 22/24. Kolejne spektakle będą grane 28 grudnia 2019 roku o godz. 16.00 i 19.00.

Maja Margasińska
Materiał Collegium Nobilium
19 grudnia 2019
Portrety
Jarosław Kilian

Książka tygodnia

Sztuka aktorska Aleksandry Śląskiej
Uniwersytet Gdański
Marta Cebera

Trailer tygodnia