O marzeniu i determinacji

"Cudowna lampa Aladyna" - reż. Katarzyna Kawalec - Lubuski Teatr w Zielonej Górze

Premiera dla dzieci w Lubuskim Teatrze. „Kto pragnie się dowiedzieć, jakim sposobem Aladyn został właścicielem cudownej lampy, ten musi bardzo natężać uwagę. Jest to bowiem baśń pełna zdarzeń niespodziewanych i cudów niesłychanych.


Naprawdę czarodziejska baśń: baśń o lampie Aladyna" – takim właśnie zaproszeniem zaczyna się ta opowieść. Każdy z nas ma czasami chwile zwątpienia. Przerastają nas nasze marzenia, których nie jesteśmy w stanie spełnić. A może tylko nam się wydaje, że nie są w zasięgu naszej ręki? Może gdzieś tam, w ogrodzie niedaleko domu, zakopana jest cudowna lampa?

Aladyn żyje w ubogim domu ze swoją matką. Pewnego dnia odkryje jednak cudowną moc zaklętą w zakopanym przedmiocie. Ową siłą, magiczną, niepochodzącą z tego świata, zawładnie potrzeba największa – potrzeba Serca. Dzięki niej chłopak będzie mógł spełnić swoje najskrytsze życzenie. W tym spektaklu przekonasz się, że silna wola i charakter znaczą więcej niż największe trudności. „Cudowna lampa Aladyna" to opowieść o determinacji, sile charakteru i przyjaźni. Jeśli się jeszcze spotka błękitnego dżina, najsilniejszego wśród wszystkich innych...

A Ty? Chcesz spotkać Aladyna?

Lubuski Teatr na Dzień Dziecka zaproponował premierę nowego odczytania opowieści o Aladynie i błękitnym dżinie, które przygotował Jan Wilkowski, jeden z legendarnych twórców polskiego teatru lalkowego. Literacki wymiar spektaklu uszlachetniają odwołania i cytaty z tekstu Bolesława Leśmiana „Baśń o Aladynie i o lampie cudownej". Reżyserii podjęła się Katarzyna Kawalec. „Cudowna lampa Aladyna" to nie pierwsza sztuka, którą dla zielonogórskiej sceny przygotowała reżyserka. Widzowie pamiętają doskonale „Tymoteusza wśród ptaków" czy „Od wiosny do zimy". Spektakl wzbogacą piaskowe wizualizacje, które Katarzyna Kawalec przygotowała wraz z Jerzym Dowgiałło. Nad scenografią pracuje Areta Puchalska (również autorka plakatu). Muzykę do spektaklu napisał Tomasz Krzyżanowski, a nad ruchem scenicznym pracuje Paweł Matyasik.

Janusz Łastowiecki
Materiał Teatru
31 maja 2019

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia