O miażdżeniu bohaterów

"Korfanty" - reż. Przemysław Wojcieszek - Teatr Śląski w Katowicach

To nie jest historyczna opowieść o konflikcie Wojciecha Korfantego z Józefem Piłsudskim, o tajemniczych śmierciach, tworzeniu narodowych wizji i nieograniczonej władzy. Bo żyjemy w kraju, w którym miażdży się bohaterów.

To historia współczesnych młodych ludzi, wkurzonych na otaczającą ich rzeczywistość, a jednocześnie wierzących, że mogą coś zmienić. To opowieść o zapomnianych symbolach, wartościach, narastającej przemocy, a także o agresji i bratobójczej nienawiści. I o tym, jakie miejsce w tym wszystkim odgrywa Śląsk, na którym mieszkają bohaterowie spektaklu. Czy rzeczywiście mamy do czynienia z wewnętrzną wojną? A jeśli tak, to jaką? Polsko-polską? Śląsko-polską? Cytaty z historycznego konfliktu mieszają się ze współczesną narracją znaną z medialnego świata polityków, zacierając granicę pomiędzy przeszłością a teraźniejszością. Europa jest skończona. Polska jest skończona. Katowice są skończone...

Jego spektakle pełne są buntowniczej energii połączonej z błyskotliwymi diagnozami rzeczywistości. Nie ma w nim zgody na konformizm czy układy z tymi, którzy reprezentują obce mu wartości. Przemysław Wojcieszek, reżyser teatralny i filmowy, scenarzysta, zdobywca Lauru Konrada i Paszportu POLITYKI, zrealizuje u nas prapremierowo swój autorski spektakl. Jego debiutanckie legnickie przedstawienie „Made in Poland", stanowiące dziś element teatralnego kanonu, było szeroko komentowane i otrzymało najważniejsze teatralne nagrody w Polsce (a jego filmowa realizacja została nagrodzona podczas Festiwalu Nowe Horyzonty).

Zrealizowany – także w Legnicy – w 2016 roku „Hymn narodowy" również odbił się szerokim echem, powodując liczne dyskusje o związkach kultury, polityki i zjawisk społecznych.

O budzących się w młodych ludziach nacjonalistycznych demonach i fobiach opowiada też jego nowy film „Knives Out" pokazywany podczas anarchistycznych pokazów w ramach „Dobra Zmiana Tour".

(-)
Materiał Teatru
11 października 2017

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia