O miłości i o tęsknocie za miłością

"Dla Julii" - reż. Andrzej Dopierała - Teatr Bez Sceny w Katowicach

„Dla Julii" Margarety Garpe, w reżyserii i ze scenografią Andrzeja Dopierały, to wzruszająca i mądra podróż do intymnego wnętrza świata kobiet z mężczyznami w tle.

Osiemnastoletnia Julia wyprowadza się właśnie z domu. Gloria, jej matka, jest aktorką i czeka na telefon z teatru, z informacją, czy zagra wymarzoną rolę panny Julii w dramacie Strindberga. Taki jest punkt wyjścia historii.

„Dla Julii", to opowieść o miłości i o tęsknocie za miłością, o wzajemnych relacjach między matką i córką , i o przekazywanych z pokolenia na pokolenie błędach. Czy można skutecznie odciąć niewidzialną pępowinę łączącą matkę z córką? Jak wychowywać, żeby nie zostawiać własnych odcisków palców na drugim, autonomicznym przecież, człowieku i czy w ogóle jest to możliwe?

Do stawiania sobie tych i wielu innych ważnych pytań, skłania tekst będący zapisem jednego, pozornie zwyczajnego popołudnia. Znakomite dialogi i świetnie napisane role, to zalety tej kameralnej sztuki, którą polecamy nie tylko kobietom. „Bez względu na to, czy mają dzieci, czy nie, czy mają córki, czy synów – wszystkie kobiety są córkami".

Sztukę wprowadzamy do repertuaru w ramach obchodów 18 urodzin naszego Teatru Bez Sceny.
Projekt współfinansowany przez: Wydział Kultury Urzędu Miasta Katowice, Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego

(-)
Materiał Teatru
12 listopada 2015

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia