O pragnieniu, ambicji i namiętności

"Jądro ciemności" - aut. Joseph Conrad - reż. Krzysztof Babicki - Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni

Uznane za jedną z najważniejszych powieści XX wieku „Jądro ciemności" to zapis podróży do mrocznych granic ludzkiej psychiki. Zderzenie człowieka Zachodu, powodowanego żądzą zarobku, z dziką, pierwotną cywilizacją może się skończyć szaleństwem. Opowieść o pragnieniu, ambicji i namiętności w scenografii Daru Pomorza, tuż obok pomnika autora – Josepha Conrada.

Joseph Conrad, właśc. Józef Teodor Konrad Korzeniowski herbu Nałęcz urodził się 3 grudnia 1857 w Berdyczowie. Zmarł 3 sierpnia 1924 w Bishopsbourne – angielski pisarz i publicysta polskiego pochodzenia.

Józef Korzeniowski był synem pisarza Apollona Korzeniowskiego. Nie ukończywszy gimnazjum, wyjechał w 1874 do Francji i zaciągnął się na statek jako prosty marynarz.

W 1894 osiadł w Anglii i poświęcił się pracy pisarskiej; zaledwie rok później wydał pierwszą powieść Szaleństwo Almayera. Publikując na obczyźnie używał pseudonimu „Joseph Conrad", który utworzył z imion: Józef i Konrad.

Wybitna twórczość Korzeniowskiego pozostaje zjawiskiem odosobnionym w literaturze światowej, łącząc w sobie nurt romantyzmu z pozytywizmem, symbolizmu z impresjonizmem. Michał Choromański w tytule jednej z powieści nazwał Josepha Conrada „Słowackim wysp tropikalnych".
Większość przekładów na język polski, autoryzowanych przez Korzeniowskiego, jest dziełem kuzynki pisarza Anieli Zagórskiej.
__

Krzysztof Babicki - reżyser teatralny, dyrektor artystyczny teatrów. Urodził się 19 lipca 1956 w Gdańsku.

Absolwent gdańskiego I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika, gdzie rozpoczął przygodę z teatrem działając w Teatrze Jedynka, aktywnym do dzisiaj. Ukończył Wydział Filologii Polskiej Uniwersytetu Gdańskiego i Wydział Reżyserii krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej.

Debiutował w 1982 roku w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. W latach 1983–1991 współpracował ze Starym Teatrem im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie. Reżyserował także w teatrach Poznania, Wrocławia, Katowic, tworzył spektakle dla Teatru Telewizji. Odnosił sukcesy zagraniczne reżyserując w Finlandii, Niemczech, Rosji, Korei Południowej i Holandii. W latach 2000–2011 był dyrektorem artystycznym Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie. Od 2011 roku pełni obowiązki dyrektora artystycznego Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni.

(-)
Wikipedia, Słownik teatru
5 kwietnia 2023

Książka tygodnia

Zdaniem lęku
Instytut Mikołowski im. Rafała Wojaczka
Piotr Zaczkowski

Trailer tygodnia