O publiczności warszawskich teatrów w IT

"Warszawskie teatry w oczach widzów - badanie publiczności teatrów w stolicy"

W środę, 19 grudnia o godz. 17 w Instytucie Teatralnym odbędzie się dyskusja nad wynikami badań publiczności teatrów warszawskich. W rozmowie udział wezmą: prof. Wojciech Burszta, prof. Ewa Czaplińska, prof. Krystyna Duniec, dr Agata Siwiak i Karol Wittels.

Badania nad stanem kultury, w tym teatrów, zbyt często ograniczają się do danych ilościowych, pomijając analizy jakościowe. Dowiadujemy się, jakie były średnie wydatki na kulturę w gospodarstwie domowym, przy czym wśród pozycji budżetowych są zakup sprzętu audio-video i wyjście na koncert (np. do pubu); wiemy, ile książek przeczytał statystyczny Polak, ale brak wywiadów pogłębionych, jaka to była literatura. Wreszcie, możemy znaleźć informację o ilości premier zrealizowanych w danym teatrze, frekwencji na przedstawieniach, jednak próba jakościowej analizy uczestnictwa w życiu teatralnym stolicy właściwie nie ma racji bytu. Planując badanie warszawskich scen, byliśmy przekonani, że konieczne jest wypełnienie tej luki. By to zrobić przeprowadziliśmy ankiety i wywiady wśród 1) widzów 29 warszawskich teatrów; 2) przedstawicieli środowisk profesjonalnych; 3) studentów Wiedzy o Teatrze AT i Instytutu Kultury Polskiej UW.

Jako że badania te dotyczyły niemal dziewiczych terenów badań jakościowych warszawskiej publiczności teatralnej, traktujemy ich wyniki jako punkt wyjścia do dalszych analiz, mając świadomość, że nie dostarczają niepodważalnych diagnoz i zamkniętych odpowiedzi, za to inicjują dyskusję nad problematyką, bez której podjęcia nie można określić ani miejsca ani rangi współczesnego teatru w polskim życiu kulturalnym.

Autorzy koncepcji programowej: dr Agata Siwiak, Karol Wittels

Eksperci: prof. zw. dr hab. Wojciech Burszta, prof. UAM dr hab. Ewa Czaplińska, prof. nadzw. dr hab. Krystyna Duniec

Debata w ramach projektu "Warszawskie teatry w oczach widzów - badanie publiczności teatrów w stolicy" współfinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Projekt realizowany przez Fundację Generacja TR Warszawa w partnerstwie z Fundacją Obserwatorium, Instytutem Teatralnym oraz TR Warszawa.

19. 12.2012 (środa), godz. 17.00 // Instytut Teatralny

(-)
Materiał Instytutu Teatralnego im. Z. Raszewskiego
18 grudnia 2012

Książka tygodnia

Wpadnij, to pogadamy...
Wydawnictwo Universitas
Krzysztof Orzechowski, Łukasz Maciejewski

Trailer tygodnia

Roxana Songs
Krystian Lada
Lada wybrał na miejsce nagrania „Roxa...