O relacjach Adama i Ewy w Soho

"Upadek pierwszych ludzi" - reż. Antoni Ferency - Teatr Soho

W dniach 24-26 stycznia o g. 19.30 Teatr Soho (scena Studia Teatralnego Koło i Teatru Ochoty) zaprasza na "Upadek pierwszych ludzi" w reżyserii Antoniego Ferencego. Młody artysta sięga po tekst własnego autorstwa, doceniony w 2011 roku przez jury prestiżowej Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej i 19 Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

Adam i Ewa - ich historię znają wszyscy. Biblijne podania i wiekopomna rola prototypów ludzkości uczyniła z nich osoby publiczne o powszechnie znanych życiorysach. Nigdy się jednak nie dowiemy, co tak naprawdę łączyło pierwszych ludzi skazanych na siebie z boskiego rozkazu.

Oś tekstu i spektaklu młodego reżysera stanowi budowana w laboratoryjnych warunkach relacja dwojga ludzi. Adam i Ewa zostali stworzeni żeby współpracować. Ich spotkanie uruchamia jednak lawinę zdarzeń, w których współpraca nie jest celem, a efektem ubocznym nieustannego tarcia. Relacje kobiety i mężczyzny charakteryzują niezrozumienie, kolizje interesów, zderzenia dwóch innych, jakby "odwrotnych" emocjonalności. Z ich oszczędnych, pełnych dziwnego humoru, niekiedy brutalnych dialogów, wyłania się niejednoznaczna rzeczywistość balansująca na granicy nadrealizmu i groteski.

Nadana przez Boga wolność staje w poprzek jego własnych planów. W zamyśle mająca zapewnić ludziom rozkwit, urzeczywistnia się w sposób koślawy. Nie ułatwia funkcjonowania, prowadzi wręcz do nawarstwiania problemów. Dar przestaje być prezentem. Staje się wyzwaniem, któremu trzeba starać się sprostać na poziomie każdej kolejnej - z chęci samodzielnej, z przymusu wspólnej - decyzji .

Biblijnych pierwszych ludzi reżyser lokuje w znajomych realiach dzisiejszej Warszawy. Akcja spektaklu toczy się na stacji metra - w surowej przestrzeni undergroundu, której bliżej do czyśćca niż przyrzeczonego śmiertelnikom raju.

"Upadek Pierwszych Ludzi" wg Antoniego Ferencego

W spektaklu występują: Klara Bielawka (Teatr Dramatyczny), Jacek Beler (Teatr Powszechny) i Henryk Niebudek (Teatr Dramatyczny).

Bilety:

Sprzedaż online przez interticket.pl

Rezerwacje mailowe i telefoniczne: 535 395 513, kasa@teatrsoho.pl

Wszystkie bilety po 21 zł!

(-)
Materiał Teatru
22 stycznia 2014

Książka tygodnia

Jak przejąć kontrolę nad światem nie wychodząc z domu
Wydawnictwo Literackie
Dorota Masłowska

Trailer tygodnia