O rewolucji dzieci kwiatów

"Hair" - reż. Wojciech Kościelniak - Gliwicki Teatr Muzyczny

Po sukcesie "High School Musical" (spektakl zdobył właśnie prestiżową Nagrodę Artystyczną Złota Maska) Gliwicki Teatr Muzyczny przygotowuje kolejny muzyczny przebój

Musical – legenda! Wraz z premierą „Hair” w nowojorskim Biltmore Theatre w 1968 roku, na amerykański Broadway wkroczył z impetem rock. Ale musical ten również pod wieloma innymi względami różnił się od zdecydowanej większości ówczesnych produkcji. Traktował o rewolucji dzieci kwiatów, hipisów, wprowadzając na broadwayowską scenę niespotykaną tam wcześniej tematykę: rasizm, narkotyki, homoseksualizm, ubóstwo, wolna miłość…

O wszystkim tym mówił, krzyczał i śpiewał długowłosy – zgodnie z tytułem – zespół, jakby mimochodem opowiadający historię Claude’a, rozerwanego między chęcią walki z establishmentem a pragnieniem wypełnienia narzuconego przez społeczeństwo obowiązku. Problematykę tę wkrótce uwypuklił, podkreślił, a jednocześnie przedstawił z ogromnym dystansem Miloš Forman, wprowadzając w 1979 roku na ekrany kultowy film „Hair”, dzięki któremu legenda tego musicalu została utrwalona już na zawsze.

„Hair” działa jednak na widzów nie tylko siłą przekazu, ale również rewelacyjną muzyką, na którą składają się takie przeboje, jak: „Aquarius”, „Manchester”, „England”, „White/Black Boys”, „Good Morning Starshine” czy finałowe „Let the Sunshine In”.

W Gliwickim Teatrze Muzycznym „Hair” wyreżyseruje Wojciech Kościelniak, autor premierowej polskiej realizacji z Gdyni z 1999 roku, czołowy polski reżyser musicalowy, do swoich największych sukcesów zaliczający m.in. tak słynne spektakle, jak „Sen nocy letniej” z muzyką Leszka Możdżera Teatru Muzycznego w Gdyni czy „Opera za trzy grosze” Teatru Capitol we Wrocławiu. Musical zostanie zaprezentowany w nowym polskim przekładzie Jacka Mikołajczyka. Kierownictwo muzyczne obejmie Piotr Dziubek, znakomity wrocławski kompozytor i aranżer, autor muzyki m.in. do musicali „Francesco” i „Lalka” Teatru Muzycznego w Gdyni.

W spektaklu wystąpią młodzi, wyłonieni w castingu artyści, m.in. absolwenci i studenci ostatnich lat wydziału wokalno-aktorskiego krakowskiej PWST. W obsadzie znajdą się m.in. osoby znane już z „High School Musical”.

Rezerwacja i sprzedaż biletów -  od 1 kwietnia br. - szczegóły: www.teatr.gliwice.pl/bilety

(-)
Materiały Teatru
31 marca 2010

Książka tygodnia

Czas zdrajców
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Marek Krajewski

Trailer tygodnia