O sezonie 2019/20

Emilian Kamiński o sezonie 2019/20 w Teatrze Kamienica

- To jest jedenasty sezon Teatru Kamienica - przypomniał aktor, reżyser i szef warszawskiego teatru. 12 września odbędzie się pierwsza premiera "Blefu" Andrew Payne'a w reż. Marcina Perchucia. Będzie to tragikomedia opowiadająca o życiu w "piekiełku korporacji".


- Jedną z najważniejszych premier, gdy mowa o misji naszego teatru, jest sztuka "Wszechmocni w sieci". To jest trzecia część naszego tryptyku po "Dzieciach z dworca ZOO" i "Dopalaczach" - wyjaśnił Kamiński.

- Adresatem spektaklu jest młodzież. Chodzi o to, by pokazać, co się dzieje w Internecie - cały ten świat hejtu i zagrożeń; ukazać, jaką to ma destrukcyjną siłę i przestrzec młodych ludzi - powiedział. - Z tym cyberzagrożeniem mamy cały czas do czynienia nawet w dorosłym życiu - dodał.

Autorem scenariusza i reżyserem "Wszechmocnych w sieci" jest Wawrzyniec Kostrzewski. Muzykę skomponował Piotr Łabonarski, a za projekcje i multimedia odpowiada Maria Wojciechowska. W spektaklu wystąpią: Olga Sarzyńska, Marcin Stępniak i Justyna Sieńczyłło. Premierę zaplanowano 7 października br.

W listopadzie trzecią premierą sezonu w Teatrze Kamienica będzie spektakl "Zacznijmy jeszcze raz" Aleksandry Wolf w reż. Tomasza Sapryka, ze scenografią Witolda Stefaniaka. - To jest komedia na małej scenie, w której występują Tomasz Sapryk z Aldoną Jankowską. Sztuka bardzo fajnie napisana, mówiąca o współczesności - wyjaśnił Kamiński.

27 grudnia, w okresie świątecznym, Justyna Bacz da koncert francuskich piosenek pt. "Femmes, czyli kobiety".

Kolejną premierą, w styczniu 2020 r., będzie "Kobieta, która ugotowała męża" Debbie Isitt w przekładzie Elżbiety Woźniak. Spektakl z udziałem Doroty Choteckiej, Katarzyny Zawadzkiej i Jacka Lenartowicza wyreżyseruje Tomasz Obara.

- To jest angielska komedia o perypetiach małżeńskich. Dotyczy wszystkich ludzi, bo jak kiedyś powiedział jeden z moich kolegów: w każdym domu jest gdzieś naśmiecone. W małżeństwach pomiędzy ludźmi dzieją się rozmaite historie. To komedia, ale bardzo mądra. Opowiada o tym, jak się ludzie rozchodzą - schodzą z innymi - mówił dyrektor Teatru Kamienica.

- Na jedenaste urodziny naszego teatru przygotowujemy "Upiora w kuchni" w reż. Tomasza Sapryka, ze scenografią Witka Stefaniaka - zapowiedział Kamiński. Wyjaśnił, że przedstawienie jest rezultatem "współpracy jego teatru z Andżeliką Piechowiak i Agencją Palma".

Autorem tekstu jest ukrywający się pod pseudonimem Patrick G. Clark Janusz Majewski. W zaplanowanej na marzec 2020 r. premierze wystąpią m.in.: Maria Pakulnis, Andżelika Piechowiak, Jerzy Bończak, Krzysztof Kiersznowski, Michał Piela i Tomasz Sapryk.

Na zakończenie sezonu Teatr Kamienica da w czerwcu premierę "Wąsika" Sachy Judaszko i Fabrice'a Donnio w przekładzie Witolda Stefaniaka.

- To będzie debiut reżyserski aktora Jana Jankowskiego. Bardzo śmieszna sztuka, prawdziwa komedia, o której mawia się, że jest "lekka, łatwa i przyjemna" - powiedział Kamiński. Dodał, że jest "urocza, bo już w samym czytaniu wzbudza śmiech".

Wystąpią w niej m.in.: Julia Kamińska, Marta Wierzbicka, Mirosław Baka, Jarosław Boberek, Jan Jankowski, Michał Koterski, Radosław Pazura i Mikołaj Roznerski.

- Bardzo ważną premierą, pierwszą w tym sezonie u nas, będzie rzecz całkiem nowa. To otwarcie KamArti, czyli naszej szkoły rzemiosł artystycznych - podkreślił Kamiński, informując, że nauka ruszy już we wrześniu br. - To moje dziecko, spełnienie mojego marzenia, żeby zrobić szkołę przy teatrze - dodał.

Wyjaśnił, że w dwuletniej szkole policealnej młodzież kształcona będzie "w zakresie multimediów, światła i dźwięku". - Mamy świetne warunki i bardzo dobrych nauczycieli - a brak jest na rynku wykształconych techników w tych trzech dziedzinach - ocenił, przypominając, że w Teatrze Kamienica działa nowoczesne studio nagrań.

Zwrócił uwagę, że młodzi ludzie kształceni będą również w historii sztuki i ogólnej wiedzy o plastyce. - Zależy nam, żeby tę szkołę kończyły osoby o wyrobionym światopoglądzie artystycznym, by wiedzieli, co to jest obraz, światło, estetyka - podkreślił Kamiński.

Kolejny sezon 2020/21 Teatr Kamienica rozpocznie premierą "Metody na wnuczka". Prace nad spektaklem w reżyserii Emiliana Kamińskiego ruszą już w czerwcu 2020 r. - Będę to realizował z dojrzałymi aktorami. To bardzo współczesna komedia ludzka, bardzo pięknie napisana przez Krzysztofa Kędziorę - powiedział.

Grzegorz Janikowski
Kurier PAP
29 sierpnia 2019

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...