O sile trzech kobiet

"Nord-Ost" - reż. Adam Nalepa - Fundacja Teatru BOTO

Najnowsza premiera Teatru Boto (sztuka "Nord-Ost") Torstena Buchsteinera w reżyserii i przekładzie Adama Nalepy oczekiwana jest z dużym zainteresowaniem.

- Ten tekst chodził za mną od kilku lat - przyznaje reżyser. - To pierwsza sztuka, którą przełożyłem na język polski. Tłumaczyłem ją po to, aby samemu ją zrealizować. Są tam trzy świetne role dla kobiet. Urzekła mnie forma, która przypomina mój ulubiony teatr antyczny. Mimo że jest to historia dokumentalna, autorowi udało się stworzyć sztukę, która w przejmujący sposób balansuje na pograniczu teatralnościi dokumentu. Tekst, choć powstał kilka lat temu, wciąż zaskakuje swoją aktualnością. To dramat o szturmie 42 Czeczenów na teatr na Dubrowce. Napastnicy biorą 850 widzów jako zakładników. Ich żądanie: wycofanie się armii rosyjskiej z Czeczenii. Akcja trwa 57 godzin, 170 osób przypłaca ją życiem.

Magdalena Boć, Sylwia Góra Weber i Justyna Bartoszewicz - aktorki gdańskiego Teatru Wybrzeże - wcielają się w trzy kobiety silne i niezależne, nagle wykolejone z codzienności przez los. Niemiecki dramaturg w mistrzowski sposób wczuwa się w swoje bohaterki.

- Mimo że wszystkie tak bardzo różnią się od siebie, Buchsteiner łączy je wspólnym mianownikiem: każda jest wdową, ofiarą konfliktu rosyjsko-czeczeńskiego, tą, która po odejściu partnera została i musi uporać się z osamotnieniem, bezsilnością, rozpaczą i zacząć budować na gruzach nową przyszłość - dodaje Adam Nalepa.

Premiera "Nord-Ost"" Torstena Buchsteinera odbędzie się 28 sierpnia (środa) o godz. 21. Scena Letnia Teatru BOTO w Młodym Byronie, Dworek Sierakowskich, Sopot, w ul. Czyżewskiego 12, wstęp wolny. Spektakl w ramach Rezydencji Artystycznej Sopot Non-Fiction.

Grażyna Antoniewicz, Gabriela Pewińska
POLSKA Dziennik Bałtycki
28 sierpnia 2013

Książka tygodnia

Tajemnicze dziecko
Wydawnictwo Media Rodzina
E.T.A. Hoffmann (Ernst Theodor Amadeus Hoffmann)

Trailer tygodnia

Miłość do trzech pomar...
Zbigniew Głowacki