O słabościach, marzeniach i tęsknotach dla dużych i niedużych

"Tuwim i..." - reż. Paweł Aigner - Teatr Banialuka w Bielsku-Białej

23 września w Teatrze Banialuka w Bielsku – Białej odbyła się premiera spektaklu muzycznego "Tuwim i" opartego na wierszach Juliana Tuwima.

Premiera spektaklu została przygotowana w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości i powstania grupy Skamander, której Julian Tuwim był współtwórcą. Przedstawienie wyreżyserował Paweł Aigner - absolwent Wydziału Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej w Białymstoku, aktor, reżyser, w latach 1993-2004 związany z Białostockim Teatrem Lalek. Muzykę do spektaklu skomponował Piotr Klimek, a scenografię, która w części powstała dzięki bielszczanom, zaprojektował Pavel Hubicka.

„Myć się, dzieci, myć do czysta,
Chłopcy i dziewczynki,
Bo inaczej powiem, żeście
Nie dzieci, lecz świnki!" -
• mówi głos wydobywający się z olbrzymiego, patchworkowego portretu Juliana Tuwima zrobionego z kolorowych pluszaków, przypominającego obrazy z wysypisk śmieci brazylijskiego artysty Vika Muniza.

Barwny portret Tuwima jest dominującym, kolorowym elementem scenograficznym spektaklu, dobrze korespondującym z resztą scenografii, którą wyróżnia zapisana, wzorami matematyczno-fizycznymi, czarna tablica szkolna.

Na jej tle postaci z wierszy Tuwima, sprytnie odziani w stylizowane mundurki szkolne, spod których wyłaniają się niegrzeczne wizerunki bohaterów, tworzą muzyczną opowieść o naszych słabościach, marzeniach i tęsknotach. Spektakl jest dynamiczny, zręcznie zmontowany, zagrany w dobrym tempie.

Zespół aktorski w znakomitej dyspozycji i koncentracji stworzył przedstawienie zarówno dla dzieci, dla młodzieży i dla dorosłych.

Beata Przybylska
Dziennik Teatralny Katowice
26 września 2018
Portrety
Paweł Aigner

Książka tygodnia

Wpadnij, to pogadamy...
Wydawnictwo Universitas
Krzysztof Orzechowski, Łukasz Maciejewski

Trailer tygodnia

Roxana Songs
Krystian Lada
Lada wybrał na miejsce nagrania „Roxa...