O spektaklu...

"Bóg mordu" - reż. Henryk Adamek - Teatr Śląski w Katowicach

"Bóg mordu", uznany przez widzów i krytykę za najlepszy tekst autorki, ma mistrzowsko skonstruowaną fabułę. Niewinne z pozoru spotkanie dwóch małżeństw w sprawie bójki ich synów stopniowo odsłania dramatyczne napięcia, przeradzając się w otwarty konflikt, który prowadzi do nieoczekiwanego finału

Sztuka odniosła wielki sukces. Od 2006 roku "Boga mordu" wystawiono kilkadziesiąt razy na prestiżowych scenach, między innymi w Berliner Ensemble, na West Endzie i na Broadwayu. Zdobył wiele liczących się nagród teatralnych, w tym Tony Awards dla najlepszej sztuki i Laurence Olivier Award dla najlepszej nowej komedii.

Yasmina Reza urodzona w 1959 roku to wybitna współczesna dramatopisarka, prozaiczka i scenarzystka francuska. Z wykształcenia jest socjologiem, ale jeszcze w czasie studiów rozpoczęła karierę teatralną jako aktorka. Pierwsza napisana przez nią sztuka teatralna "Rozmowy po pogrzebie" pojawiła się na scenie w 1987 roku, odniosła sukces i otrzymała ważne nagrody. W 1994 roku powstał jeden z najgłośniejszych dramatów autorki - "Sztuka". Został przetłumaczony na 35 języków i przyniósł jej światową sławę; wystawiany był też na wielu polskich scenach. Inne utwory Rezy znane z naszych teatrów to "Przypadkowy człowiek" (1990), "Życie: trzy wersje" (2000) i "Sztuka hiszpańska" (2003).
Reza jest również autorką adaptacji "Przemiany" Kafki, którą w paryskim Théâtre du Gymnase wyreżyserował Roman Polański. Pisze też opowiadania, powieści, scenariusze filmowe. W 2007 roku opublikowała książkę "Świt, wieczór lub noc", poświęconą Nicolasowi Sarkozy’emu i jego kampanii prezydenckiej.

Yasmina Reza (ur. 1 maja 1959 w Paryżu) - francuska aktorka i dramatopisarka.
Już mając 25 lat napisała swoją pierwszą sztukę "Rozmowy po pogrzebie" (Conversations après un enterrement). Prawdziwą sławę przyniósł jej jednak dramat "Sztuka" (Art) opowiadający o trzech czterdziestolatkach, między którymi rozpętują się różne sprzeczki z powodu jednego białego obrazu. Sztukę przetłumaczono już na 35 języków, była wystawiana między innymi w Royal Wyndhams Theatre w Londynie.

Reza jest także autorką książki "Świt wieczór lub noc" (L\'aube le soir ou la nuit; wydanie polskie w przekł. Andrzeja Krzywickiego, Czytelnik, Warszawa 2008) będącej intymnym portretem Nicolasa Sarkozy\'ego z okresu jego kampanii prezydenckiej.

(-)
Materiały Teatru
29 października 2010

Książka tygodnia

Utalentowani jak Nardelli
Sekcja Krytyków Teatralnych ZASP
red.: Anita Nowak, Krystyna Piaseczna, Piotr Rudzki

Trailer tygodnia