O spektaklu ...

"Na Arce o ósmej" - reż. Marián Pecko - Olsztyński Teatr Lalek

Jest to muzyczna pełna zabawnych i mądrych piosenek opowieść o małżeństwie, które wiodąc wspólne życie, dorasta w nim do prawdziwej miłości.

Pełna humoru opowieść o wystawionej na próbę przyjaźni, trzech zabawnych pingwinów, zamieszkujących Arktykę, gdzie okiem sięgnąć, widać tylko śnieg i lód, a „czasem jeszcze wiatr zagwiżdże".

Pewnego dnia, Gołąb - boski posłaniec - przynosi wiadomość. Stwórca jest niezadowolony z waśni jakie panują zarówno w świecie ludzi, jak i zwierząt. Aby stworzyć świat od nowa postanawia zesłać na Ziemię wielki deszcz, który zatopi wszystko. Przetrwać ma tylko Arka Noego, ale jest na niej miejsce tylko dla dwóch osobników z każdego gatunku - a przyjaciół jest trzech! Dwa pingwiny stają przed trudnym dylematem: czy być posłusznymi Bogu, ratować siebie i pozostawić trzeciego przyjaciela, skazując go na niechybną śmierć? A może spróbować przechytrzyć boskiego posłańca i przemycić przyjaciela na pokład Arki?
Rozważania na temat Boga, jego nieomylności i wszechwiedzy, Ulrich Hub - autor sztuki wkłada w usta, a raczej „dzioby” tak dziwacznych zwierząt, jak pingwiny. Bo chyba "pomieszało się trochę Bogu skoro stworzył ptaki zalatujące rybą, które nie potrafią latać, chociaż posiadają skrzydła”.

Ponadczasowa, starotestamentowa tematyka, poważne dylematy religijne, pytana o istnienie Boga i sens wiary, boskie miłosierdzie, to wszystko mieści się w tej pozornie naiwnej historii. Bo jaki jest Bóg? "Przyjazny. Mądry. Duży. I bardzo, bardzo potężny"? Dlaczego postanawia unicestwić wszystko, co stworzył? Czy Bóg może być omylny? I czy na pewno istnieje, skoro nie można go zobaczyć? To bardzo poważne pytania, które często padają z ust dzieci. Autor wie, że nie ma na nie prostych odpowiedzi. On tylko „oswaja” młodych widzów z nierozwiązywalnymi problemami ludzkości, a że czyni to z humorem i wdziękiem, to owo oswajanie jest naprawdę skuteczne i atrakcyjne.

Autor dramatu „Na Arce o ósmej”- Ulrich Hub, za sztukę tę został nagrodzony dwukrotnie. W 2006 r. otrzymał nagrodę za najlepsze słuchowisko dla najmłodszych, a w 2008 r. nagrodę literacką za twórczość dla dzieci – Kinderliteraturpreis. 

(-)
Materiały Teatru
22 lutego 2011

Książka tygodnia

Tamara Łempicka. Sztuka i skandal
Wydawnictwo Marginesy
Laura Claridge

Trailer tygodnia