O spektaklu...

"Małe zbrodnie małżeńskie" - reż. Grzegorz Kempinsky - Teatr Śląski im. S. Wyspiańskiego

Najnowsza premiera Teatru Śląskiego - "Małe zbrodnie małżeńskie" Erica - Emmanuela Schmitta w reżyserii Grzegorza Kempinsky\'ego - to intrygująca historia z podtekstem kryminalnym, pełna zabawnych dialogów i zaskakujących zwrotów akcji

Lisę (Ewa Kutynia) i Gillesa (Marcin Szaforz)  poznajemy, gdy wracają do domu ze szpitala, gdzie mężczyzna był zmuszony spędzić kilka ostatnich dni. Teraz troskliwa i czuła żona stara się przywrócić pamięć mężowi pogrążonemu w amnezji po upadku ze schodów. Wraz z odzyskiwaną pamięcią ujawnia się prawda o ich związku, która niekoniecznie jest taka, jakby się to na pierwszy rzut oka wydawało. Stopniowo z odmętów świadomości wypływają na wierzch nie tylko wspólne wspomnienia, lecz także, skrzętnie skrywane, emocjonalne „trupy w szafie”.

„Małe zbrodnie małżeńskie” to nie tylko historia kryminalna, ale przede wszystkim swoista „wiwisekcja” małżeństwa, a w szerszej perspektywie ogólnych relacji między kobietą a mężczyzną. Pod intrygującym wątkiem sensacyjnym skrywa się pełen napięcia dramat dwójki ludzi, którzy muszą zmierzyć się z problemami wspólnego życia. Lekkość i humor przeplatają się tutaj z refleksjami w duchu Bergmana.

Cytując samego Schmitta: „kiedy widzicie kobietę i mężczyznę w urzędzie stanu cywilnego, zastanówcie się które z nich stanie się mordercą…”. Kto więc będzie mordercą tym razem?

Oprac. M.I.
Materiały Teatru
2 marca 2011

Książka tygodnia

Janusz Warmiński i jego Teatr Ateneum
Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza w Warszawie - Wydawnictwo
Aneta Kielak-Dudzik

Trailer tygodnia