O spektaklu...

"Blanche i Marie" - reż. Cezary Iber - Teatr Polski we Wrocławiu

Królowa histeryczek i królowa nauki, Blanche i Marie, dwie kobiety, które życie napromieniowało radem, polonem i najstarszym pierwiastkiem świata - miłością

A między nimi prof. Charcot i dr Freud, którzy determinują ten świat widziany z ich męskiego punktu widzenia, gdzie kobieta może być tylko przedmiotem ich badania. Bo przecież nie może konstruować sama siebie.

Sztuka rekonstrukcji i próba zrozumienia. Dlaczego nie sięgamy po coś, czego tak bardzo pragniemy, dlaczego brak nam odwagi przed skokiem i dlaczego, gdy już się odważymy, musimy ponieść klęskę? A wszystko między dwoma biegunami: mężczyzną i kobietą, logiką i intuicją, nauką i chorobą, tylko dlaczego ta choroba musi mieć płeć? Psychoanaliza przeżytych traum, aż do zrozumienia, aż do akceptacji, aż do wyzwolenia.

W roku Marii Skłodowskiej-Curie, jednej z największych i najodważniejszych kobiet świata, próbujemy wyciągnąć na światło jej najbardziej skrywany sekret. Bo żeby zrozumieć, czym jest dzień, trzeba przejść przez noc, nawet jeśli jest to noc naszej duszy.

(-)
Materiały Teatru
5 grudnia 2011

Książka tygodnia

Pokusa przebaczenia
Oficyna Literacka Noir Sur Blanc
Donna Leon

Trailer tygodnia

700. Krakowski Salon P...
Anna Dymna
W najbliższą niedzielę 23 stycznia, j...