O spektaklu...

"Bal u Hawkinga" - reż. Renata Jasińska - Teatr Arka we Wrocławiu

Serdecznie zapraszamy Państwa na premierę nowej sztuki w reżyserii Renaty Jasińskiej pt. "Bal u Hawkinga", która odbędzie się w dniach 20 i 21 kwietnia 2012.

Serdecznie zapraszamy Państwa na premierę nowej sztuki w reżyserii Renaty Jasińskiej pt. "Bal u Hawkinga", która odbędzie się w dniach 20 i 21 kwietnia 2012.

Spektakl „Bal u Hawkinga” skupia uwagę na postaci wybitnego naukowca Stephena Hawkinga. Jednakże proponowana przez Renatę Jasińską interpretacja biografii oraz dorobku naukowego tego wybitnego człowieka jest jedynie pretekstem do szerszej dyskusji o statusie kulturowym i społecznym osób niepełnosprawnych.

Twórcy spektaklu stawiają mocne pytania o istotę niepełnosprawności. Czy ciało, które jest w całości funkcjonalne należy nazywać pełnosprawnym, a ciało z defektami niepełnosprawnym? Co decyduje o tej kategoryzacji, stygmatyzm społeczny, czy diagnoza medyczna? Niepełnosprawni mają prawo do swojej cielesności, miłości i spełnienia w relacjach damsko-męskich?

Spektakl zaprasza do podjęcia próby mentalnego oswajania niepełnosprawności, jak również jest sprzeciwem wobec konformizmu oraz wiary w płytkie wartości. Tak odważnej i pozytywnej dyskusji w teatrze o cielesności osób niepełnosprawnych jeszcze nie było.
Dorobek naukowy Hawkinga inspiruje do namysłu nad miejscem ludzi we wszechświecie.
„Bal u Hawkinga” przybiera formę luźnych kolaży, na które składają się wydarzenia z życia bohatera oraz fragmenty jego prac. Całości towarzyszy muzyka na żywo.

(-)
Materiały Teatru
17 kwietnia 2012

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia