O spektaklu...

"Falstaff - Wesołe kumoszki z Winsdoru" - reż. Waldemar Zawodziński - Opera Wrocławska

„Wszystko w świecie jest żartem" – w ostatniej fudze opery śpiewa Falstaff. Jest to sentencja z opery skomponowanej przez Giuseppe Verdiego, który o tytułowym bohaterze pisał: „To szelma, który popełnia wszelkie możliwe niegodziwości, ale popełnia je na wesoło. To dopiero typ!"

Falstaff był wielką niespodzianką dla współczesnych Verdiemu, a zarazem jednym z największych wydarzeń w historii opery. Nikt nie przypuszczał, że po skomponowaniu 24 tragedii, sędziwy kompozytor sprezentuje światu muzyczną komedię do libretta Arriga Boita, opartego na sztuce Szekspira Wesołe kumoszki z Windsoru. Z tym, że Boito do treści włączył elementy baśni i fantazji, co ze wspaniałą muzyką wprowadza widza w czarodziejski świat. I zachwyca pięknymi duetami miłosnymi, wspaniałym kwartetem wesołych kumoszek.

Muzyczna opowieść o szelmowskim Falstaffie, żądnym życia, niepoprawnym optymiście i marzycielu – to komedia liryczna, która od premiery w mediolańskiej La Scali, od ponad 100 lat zachwyca i bawi publiczność teatrów operowych na całym świecie.

 

(-)
Materiał Opery
17 lutego 2013

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia