O spektaklu...

"Zabójca" - reż. Jarosław Tumidajski - Teatr Ludowy w Krakowie

Andriej, student z prowincji, jedzie na zlecenie wierzyciela odebrać dług. Żeby nie stchórzył albo nie uciekł z pieniędzmi, otrzymuje dość niezwykłą obstawę, w drodze towarzyszyć mu będzie dziewczyna zleceniodawcy, Oksana.

I jeszcze jedno – jeśli nie uda się odzyskać pieniędzy, Andriej ma zabić dłużnika. Z czasem ta odbywająca się w realnej przestrzeni podróż wkracza w obszar refleksji, lęków oraz pragnień bohaterów, by w finale zaprowadzić ich tam, gdzie zdecydowanie nie spodziewali się dotrzeć.

Autor o swojej sztuce:
Praca nad układaniem wątku trwała przez półtora roku. Miałem w pamięci cały bieg wydarzeń, nie wiedziałem tylko, w jaki sposób tę historię opowiedzieć. Jestem przede wszystkim scenarzystą, więc chciałem napisać scenariusz – lakoniczny, prawie bez didaskaliów, w stylu Roberta Bressona. Jednak nie wiedziałem, jak przekazać te wszystkie myśli, które kłębią się w głowach bohaterów podczas podróży. Zastanawiałem się nad tym, by uczynić to za pomocą głosu od autora. Później chciałem napisać opowiadanie, ale doszedłem do wniosku, że gatunek ten nie będzie w stanie oddać „ciężaru" tej historii. I pewnego razu pomyślałem sobie, by wykorzystać formalny chwyt – napisać sztukę bez żadnych didaskaliów. By wszystko – akcje bohaterów oraz ich myśli – zostały przekazane za pomocą dialogu. Pstryk – i dramat się ułożył!

Wysłałem tekst do trzystu teatrów – i cisza. Nieco później został on włączony do festiwalu „Lubimowka", a jego prapremiera miała miejsce na scenie Teatru.doc.

Moim zdaniem dramat ten zawiera kilka elementów, które złożyły się na sukces: niezwykła forma, miłosna historia, intrygująca fabuła, zajmujące i zabawne sytuacje. Sztukę łatwo się czyta i ogląda. Poza tym Zabójca zawiera dość istotne kwestie, nad którymi widz ma możliwość zastanowienia się. Z kolei reżyserzy mają możliwość odczytania utworu na różne sposoby. Jeden może postawić akcent na miłosną historię, drugi zaś na poszukiwanie przez bohatera dróg uratowania własnej duszy.

 

(-)
Materiał Teatru
24 maja 2013

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia