O spektaklu ...

"Skąpiec" - reż.Jacek Andrucki - Teatr im. S. Jaracza w Olsztynie

"Skąpiec" Moliera w reżyserii Jacka Andruckiego to z ducha dell\'artowska zabawa w teatr i świat, świadcząca, że w ludzkiej naturze jest tyleż samo wzniosłości, co i małości, tyleż samo powagi, co błazenady.

Zamiast jednak podnosić larum i ciskać gromowładne morały, Andrucki proponuje pochylić się nad nią z pobłażliwym uśmiechem i wiarą, że dopóki ów uśmiech nie zmienia się w ordynarny rechot, nie jest jeszcze z nami tak źle.
Sześćdziesięcioletni bogacz Harpagon, ojciec dwojga dorosłych dzieci - Elizy i Kleanta, to chciwiec i sknera. Syci się swoją wrodzoną "oszczędnością", oglądając każdą monetę ze wszystkich stron, by zrobić z niej najlepszy użytek, czyli zachować w sakiewce, wedle zasady: pójdź złoto do złota. Walery, młodzieniec zakochany z wzajemnością w Elizie, postanawia wkraść się w łaski Harpagona, by zdobyć rękę ukochanej.
Wiekowa satyra mistrza Moliera niezmiennie bawi, szydząc jednocześnie z ludzkiej pychy i pazerności. Przypomina bowiem starą mądrość: do ręki córki dotrzesz poprzez sypanie grosiwa w ojcowską kieszeń. Dzięki sakiewce ojciec staje się teściem, kibicującym twemu szczęściu zawzięcie.
Przedstawienie "Skąpca" inauguruje działalność Sceny Letniej Teatru Jaracza.

Anna Ratkowska
Materiały Teatru
26 czerwca 2007

Książka tygodnia

Trening fizyczny aktora. Od działań indywidualnych do zespołu
Wydawnictwo Biblioteki PWSFTviT
Rodowicz Tomasz, Jabłońska Małgorzata, Toneva Elina

Trailer tygodnia