O spektaklu ...

"Dokąd pędzisz koniku?" - reż. Jacek Popławski - Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum

Baśń "Dokąd pędzisz koniku?" bułgarskiej autorki ma charakter inicjacyjny, jest poetycką opowieścią o trudach dojrzewania i zgrabną metaforą losu człowieka, jego dążeń, ambicji, poszukiwania własnego ja.

Główny bohater - mały Konik (podobnie jak spotkany w Wesołym Miasteczku Chłopiec) poddany zostaje życiowym próbom; aby wyjść z nich zwycięsko, dojrzeć i zyskać uznanie dorosłych koni, musi wykazać się odwagą i zrozumieć swoje powołanie. Konik oddala się od stada.

Początkowo biegnie z Dużym Koniem, próbuje dotrzymać mu kroku, słucha jego mądrych pouczeń i rad, lecz boi się burzy, ulewy i wiatru. Kiedy w końcu zostaje sam, błądzi i trafia przypadkiem do Wesołego Miasteczka. Podstępnie uwięziony przez Właściciela, jest początkowo szczęśliwy - bawi się z Chłopcem, je cukrową watę, kręci na karuzeli... Ale kiedy zmęczony chce z niej zejść, nie może oderwać kopytek! Przerażony odkrywa, że utracił wolność. Namawia do ucieczki Chłopca i jarmarczną szkapę, jednak koń przyzwyczaił się do niewoli - ma co jeść i dach nad głową, zrobił się wygodny. Chłopiec boi się, lecz tak, jak Konik chce być duży i odważny. Uciekają więc razem, przeżywają kolejne przygody, głód, pogoń i zwątpienie, by w końcu uwierzyć w siebie, znależć własną drogę i ruszyć swobodnie w świat...    

Przedstawienie dla dzieci młodszych. zrealizowane w atrakcyjnej konwencji plastycznej, łączy plan aktorski z lalkowym.

(-)
Materiały Teatru
29 kwietnia 2009

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...