O spektaklu...

"Za szafą" - reż. Aneta Adamska - Teatr Przedmieście w Łańcucie

Spektakl Teatru Przedmieście "ZA SZAFĄ" odbędzie się 27 listopada 2009 roku (piątek) o godz. 19.00 w kameralnej scenerii pubu "Łańcut" (wirydarz PTTK przy ul. Dominikańskiej 1). Sztuka "Przedmieścia" jest efektem współpracy polsko - francuskiej między łańcuckim teatrem a ośrodkiem teatralnym CREARC w Grenoble.

„Za szafą” to dramatyczna historia polskiego małżeństwa, które zaopiekowało się podczas wojny młodą Żydówką, ukrywając ją w swoim domu, w szafie. Od tego momentu ich życie zmieniło się już na zawsze…

Bohaterowie tworzą  klasyczny „trójkąt”  – dwie kobiety i mężczyzna, sparaliżowani strachem, między którymi jest wiele sprzecznych namiętności: miłość, poczucie obowiązku, nienawiść czy pożądanie. Każda postać ma swoje motywacje. Od każdej z nich coś zależy. Spektakl pokazuje, że człowiek czasami  w życiu zostaje postawiony wobec bardzo trudnych wyborów. I musi im sprostać.

Inspiracją do powstania spektaklu są zasłyszane opowieści rodzinne oraz jedno z opowiadań Hanny Krall.  Przedstawiana przez nas historia nie była jednostkowym przypadkiem, ale miała miejsce w wielu domach w czasie II wojny światowej. Chcieliśmy pokazać poprzez ten spektakl złożoność i trudność w budowaniu relacji międzyludzkich wtedy, kiedy przestały obowiązywać wszystkie normy i wartości, a człowiek odkrył przed światem swoją ciemną stronę.

Spektakl zdobył nagrody i wyróżnienia na ogólnopolskich festiwalach teatralnych, a także był prezentowany na Festiwalu Młodych Teatrów Europejskich w Grenoble (Francja) oraz w Studio Novecento w Mediolanie (Włochy).

Występują: Aneta Adamska, Iwona Żytecka, Klaudia Urban, Maciej Szukała
Scenariusz i reżyseria: Aneta Adamska
Cena biletu: 12 zł
www.przedmiescie.ovh.org

(-)
Materiały Teatru
19 listopada 2009

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia