O strachu, przemocy i naszej ignorancji

"Osama bohater" - reż. Jacek Poniedziałek - Teatr Collegium Nobilium w Warszawie

Spektakl dyplomowy studentów Wydziału Aktorskiego Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie.
Premiera 5 października 2016, Sala im. Jana Kreczmara

Osama bohater to opowieść o strachu, przemocy, radykalnych sądach i naszej ignorancji. Wielka polityka jest tu tylko punktem wyjścia. Autor mówi o czymś bardziej niepokojącym. O braku dialogu, o nieumiejętności porozumienia się, o naszej niechęci, by wysłuchać drugiego człowieka. I o agresji, która jest dla ludzi jak wentyl, bo przez nią ucieka gromadzone napięcie.

Nie potrafimy dorosnąć w swoich reakcjach i pustych odpowiedziach na wszystko. Jesteśmy jak dzieci. To przemoc z piaskownicy. Jedno dziecko drugiemu zniszczyło zabawkę. Szarpią się te dzieci, katują siebie nawzajem. Dopóki nie poleje się krew. Wtedy rzucają zabawki i uciekają z płaczem.
Jacek Poniedziałek

„Osama bohater to – w skrócie – opowieść o strachu i ignorancji oraz o tym, że perwersje i prywatne urazy przedstawicieli zmarginalizowanych , żyjących w ubóstwie najniższych warstw społecznych Anglii mogą zaowocować terrorem zrozumiałym tylko dla kogoś, kto podkłada bomby. Tekst Kelly'ego można czytać jako komentarz na temat polityki strachu, uprzedzeń klasowych, społecznej paranoi oraz obsesji mediów na punkcie terroryzmu, której owocem jest zobojętnienie wynikające z „przegadania".

Sam Kelly podsumował to tak: >To jest brutalna sztuka i od początku się martwiłem, że skutecznie odstraszy ludzi. Okazała się też niełatwa jako inscenizacja, bo dramat nie zawiera całościowej tezy, a tylko wyraża moją własną dezorientację<".
Anna Błasiak: Dennis Kelly – dwie strony medalu, „Dialog" 2007 nr 11.

Najbliższe spektakle: 6-10 października godz. 20.00
BILETY: 30 zł (normalny), 20 zł (ulgowy), sprzedaż online: www.bilety.at.edu.pl
Rezerwacja: rezerwacja.tcn@at.edu.pl , tel. 22 635 99 39

(-)
Materiał Teatru
27 września 2016

Książka tygodnia

Sztuka aktorska Aleksandry Śląskiej
Uniwersytet Gdański
Marta Cebera

Trailer tygodnia