O teatrze i dramacie Szwajcarii

"Ze szczytów Alp…Dramat i teatr szwajcarski w XX i XXI wieku" - aut. Karolina Sidowska, Monika Wąsik - Wydawnictwo UŁ

Szwajcaria pod względem teatralnym to dla nas w większości przypadków przysłowiowa „biała plama" na mapie wiedzy w tym zakresie. Karolina Sidowska i Monika Wąsik zredagowały więc interesującą pracę zbiorową „Ze szczytów Alp... Dramat i teatr szwajcarski w XX i XXI wieku", w której zebrały głosy badaczy z polski i zagranicy. Powstała w ten sposób publikacja, która w jakimś stopniu wypełnia powstałą lukę.

Książka podzielona jest na kilka części, które opisują m.in. najbardziej znane dramaty (jak „Wizyta starszej pani" Friedricha Dürenmatta), świat bohaterów Lukasa Bärfussa, politykę teatralną i teatr wobec polityki, specyfikę bohaterów i życie teatralne Szwajcarii. Warto dodać, że opisywana jest tu niemieckojęzyczna część tego kraju. Autorami są tu zarówno Polacy, jak i badacze z innych krajów (wtedy na końcu rozdziału zamieszczona jest informacja, z jakiego języka tekst został przetłumaczony). Dzięki temu mamy opis z różnych stron – publikacja nabiera zróżnicowanego charakteru.

Pierwsza refleksja, jaka przychodzi przy czytaniu książki: w Szwajcarii teatr jest. Jest to kraj słabo opisany pod względem teatralnym, dlatego może to wywołać lekkie zmieszanie, ale dobrze, że taka publikacja powstała. Jest to rzecz przekrojowa tematycznie, która rozszerza perspektywę badacza bądź miłośnika teatru. To głównie książka o tym, jak wielu rzeczy na ten temat nie wiemy. Publikacja przybliża nam takie tematy jak dramat, lalki w teatrze czy performens. Mamy tu też do czynienia z ciekawą analizą dramatów szwajcarskich autorów. Całość kończy się pozytywnym opisem wspierania młodych dramatopisarzy i twórców teatralnych.

„Ze szczytów Alp... Dramat i teatr szwajcarski XX i XXI wieku" przybliża nam temat, który nie jest oczywisty i nie jest nawet dobrze poznany ani opisany. Publikacja traktuje o zjawiskach i autorach, o których mogliśmy nawet nie słyszeć, a którymi może zainteresujemy się na dłużej. Bardzo ważna książka, która powinna znaleźć się na półce teatrologa, ale nie tylko.

 

Joanna Marcinkowska
Dziennik Teatralny Kraków
19 sierpnia 2019

Książka tygodnia

Janusz Warmiński i jego Teatr Ateneum
Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza w Warszawie - Wydawnictwo
Aneta Kielak-Dudzik

Trailer tygodnia

Polskie Orędzie na Mię...
Svitlana Oleshko
W tym roku autorką Orędzia Polskiego ...