O Wełence, Kłębuszku, miłości i przeznaczeniu

"O królewnie Wełence" - reż. Janusz Ryl-Krystianowski - Śląski Teatr Lalki i Aktora "Ateneum"

Zaraz po świętach wielkanocnych, w sobotę 2 kwietnia odbędzie się premiera prasowa najnowszego spektaklu Śląskiego Teatru Lalki i Aktora Ateneum „O królewnie Wełence" Marii Joterki.

Sztuka inspirowana tekstem „Apolejka i jej osiołek" Marii Krüger, adresowana do młodszych dzieci, to pełna wdzięku, zabawna i pogodna historia o miłości.

Królewna Wełenka i Królewicz Kłębuszek jeszcze się nie znają, ale są sobie przeznaczeni. Tęsknią i marzą przeczuwając, że miłość nada ich życiu sens, że we dwoje będzie radośniej i ciekawiej. Ona czeka niecierpliwie w wieży, on szuka jej po całym świecie, choć ten cały świat to tak naprawdę miasteczko i jego sympatyczni mieszkańcy – Kwiaciarka, Listonosz, Kominiarczyk, Aptekarz... Wszyscy się tutaj znają, a wzajemna życzliwość sprawia, że nie tylko postaci sztuki, ale i widzowie ogrzeją się w ciepłej, serdecznej atmosferze.

Stara Prządka plącze jednak nitki i losy młodych bohaterów; zanim więc uda im się spotkać, będą musieli się trochę natrudzić.

Jak to w baśniach bywa, miasteczko nie jest bowiem takie zwyczajne. Pojawi się w nim zaczarowana studnia i jabłoń z owocami o magicznej mocy, ktoś zamieni się w osła, a zając przebiegnie pod drzewem w najmniej odpowiednim momencie... W końcu jednak Królewicz odnajdzie zapodziane druty Prządki, a ta wskaże mu w nagrodę drogę do Królewny.

Kiedy szczęście będzie na wyciągnięcie ręki, los podda Wełenkę najważniejszej próbie. Wyjdzie z niej zwycięsko, bo miłość potrafi czynić cuda większe niż baśniowe czary.

Inscenizacja zrealizowana z dystansem i dużym poczuciem humoru, łączy konwencję żywego planu z lalkami. Dodajmy, że lekko swingujące piosenki, których w spektaklu jest sporo, na pewno zapadną w pamięć.

Przedstawienie przygotowują twórcy znani już widzom Ateneum z interesującego Szczurołapa – Janusz Ryl-Krystianowski (reżyseria), Julia Skuratova (scenografia), Robert Łuczak (muzyka) i Ewelina Ciszewska (ruch sceniczny). W rolach głównych zobaczymy Katarzynę Prudło i Grzegorza Eckerta.

Premiera łączy się z obchodami Międzynarodowego Dnia Teatru i VII edycją ogólnopolskiej akcji Dotknij Teatru.

Renata Chudecka
Materiał Teatru
26 marca 2016

Książka tygodnia

Utalentowani jak Nardelli
Sekcja Krytyków Teatralnych ZASP
red.: Anita Nowak, Krystyna Piaseczna, Piotr Rudzki

Trailer tygodnia