O wieczorze z życia kolegów i koleżanek z tej samej klasy

"Siedemnaście" - reż. Ewa Pilawska, Andrzej Jakubas - Teatr Powszechny w Łodzi

14 września 2018 o 11:00 Teatr Powszechny w Łodzi w ramach Regionalnego Kongresu Edukacji Kulturalnej 2018 zaprezentuje „Siedemnaście" - spektakl zrealizowany w ramach cyklu edukacyjnego „Dziecko w sytuacji". Po prezentacji odbędą się warsztaty, w których wezmą udział nauczyciele oraz młodzież.

Kongres Edukacji dedykowany jest nauczycielom wszystkich dyscyplin i ma na celu zaprezentowanie instytucji, które dysponują ofertą adekwatną do potrzeb i zainteresowań uczniów szkół różnego szczebla. Ze względu na wyróżniającą się formułę i nowoczesne podejście do działań edukacyjnych w ramach Kongresu zaprezentowany zostanie spektakl łódzkiego Powszechnego pt. „Siedemnaście".

Jest on częścią autorskiego cyklu edukacyjnego Ewy Pilawskiej „Dziecko w sytuacji", który zwraca uwagę na trudną sytuację dzieci i młodzieży oraz pomaga rozmawiać o problemach, z którymi młodzi ludzie sami nie potrafią sobie poradzić. Spotkanie w teatrze jest zawsze bardziej atrakcyjne od pouczającej rozmowy, dlatego trudne tematy (rozwód, śmierć rodzica, hejt w szkole, dojrzewanie, tożsamość seksualna) podejmowane są poprzez sztuki teatralne. Wszystkim spektaklom z cyklu towarzyszą warsztaty – opracowane przez Andrzeja Jakubasa – które dotyczą tematów podejmowanych w przedstawieniach. Prowadzi je aktor wspólnie z psychologami, filozofami, edukatorami seksualnymi (w zależności od tematu). Po "Siedemnastu" odbywają się warsztaty poświęcone wchodzeniu w dorosłość – współprowadzą je psychologowie z Fundacji Nowoczesnej Edukacji SPUNK. Dotychczas w cyklu „Dziecko w sytuacji" Teatr Powszechny zrealizował siedem spektakli, które regularnie prezentowane są na Małej Scenie łódzkiego Powszechnego.

„Siedemnaście" to sztuka australijskiego pisarza i aktora Matthew Whitteta przetłumaczona przez Elźbietę Woźniak specjalnie dla Teatru Powszechnego w Łodzi. Prapremiera spektaklu odbyła się w czerwcu 2018 roku. Spektakl opowiada o jednym wieczorze z życia nastoletnich kolegów i koleżanek z tej samej klasy. Akcja ma miejsce w parku, gdzie wszyscy oni latami się spotykali, by uczcić koniec roku szkolnego, a tego wieczoru muszą się pożegnać, bo właśnie kończą szkołę, mają za sobą ostatni egzamin maturalny, wchodzą w dorosłość, w czas realizacji pierwszych poważnych planów. Spotkanie jest pretekstem do wspomnień, zwierzeń, ale też chwilą obnażenia kłopotów, rozterek, leków, odsłonięcia skrywanych długo tajemnic. Każdy z bohaterów przynosi ze sobą duży problem, o którym wcześniej nie chciał lub nie potrafił mówić.

Justyna Tomczak
Materiał Teatru
14 września 2018

Książka tygodnia

Życie niedokończone
Wydawnictwo Żywosłowie
Lech Raczak, Jacek Głomb

Trailer tygodnia