O wielkiej miłości, czułości i poczuciu humoru

"Listy na (nie)wyczerpanym papierze" - reż. Sławomir Narloch - Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi

"Listy na wyczerpanym papierze" to korespondencja, którą przez lata wysyłali do siebie Agnieszka Osiecka i Jeremi Przybora. Ich związek był bardzo burzliwy i przeżył wiele wlotów i upadków.

Mimo iż trwał zaledwie dwa lata, sama Osiecka mówiła, że była to największa miłość jej życia. Tuż przed śmiercią Przybora wręczył ich wspólnej przyjaciółce - Magdzie Umer, wszystkie listy, które ze sobą wymienili podczas trwania ich związku, a ta postanowiła je wydać, aby cały świat dowiedział się o ich pięknej miłości.

W książce oprócz wspomnianych listów znajdują się także materiały archiwalne, pocztówki, rękopisy oraz zdjęcia, dzięki którym czytelnik może jeszcze bardziej wczuć się w atmosferę romansu. Listy dwojga kochanków są najwyższym kunsztem poezji. Nic dziwnego, skoro zarówno Przybora, jak i Osiecka uznawani są za mistrzów słowa. Związek dystyngowanego starszego Pana i pięknej, młodej, ale nieco szalonej poetki pobudza wyobraźnię wielu wrażliwych czytelników. Zbiór ich korespondencji wzrusza, bawi i fascynuje.

W listach i piosenkach Agnieszki Osieckiej i Jeremiego Przybory kolejne pokolenia zakochanych odnajdują swoje historie – jakby te słowa były pisane dla nich i o nich.

Z zapisu burzliwej relacji poetów wyłania się uniwersalna opowieść o miłości – zjawiskowo pięknej i niezwykle trudnej, pełnej tęsknot, zawodów i rozczarowań, ale także wielkiej czułości i poczucia humoru.
Takie historie jak ta są niewyczerpane i będą się powtarzały do końca świata.

W spektaklu usłyszymy niezapomniane piosenki Osieckiej i Przybory w zaskakujących aranżacjach.

Piotr Kałużny
Materiał Teatru
15 września 2021

Książka tygodnia

Trailer tygodnia

Film balkonowy
Paweł Łoziński
Czy każdy może być bohaterem filmu? C...