O "Wróbelku Paryża" w Rozbarku

"Byłam wróbelkiem – sekrety Edith Piaf" - reż. Waldemar Patlewicz - Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark

Najnowszy spektakl Teatru Tańca i Ruchu Rozbark przenosi widzów do Francji z dawnych lat. Już wchodząc na salę poczuć możemy klimat paryskiej knajpki. Przygaszone światła, kawiarniane stoliki tonące w oparach dymu, w tle głos największej diwy francuskiej piosenki... Nagle światła gasną i z mroku wyłania się ona - Edith Piaf brawurowo kreowana przez Elżbietę Okupską. Rozpoczyna się blisko dwugodzinna muzyczna uczta z jej najpiękniejszymi songami. Przedstawienie "Byłam wróbelkiem - sekrety Edith Piaf" w reżyserii Waldemara Patlewicza na bytomskiej scenie oglądać można od 11 grudnia.

Pomysł, by w teatrze tańca wystawić dramatyczno-muzyczne przedstawienie wydawał się ryzykowny. Ten eksperyment jednak udał się znakomicie. Powstał spektakl, który przyciągnie do Bytomia publiczność spragnioną rozrywki najwyższych lotów. Teatry muzyczne działające w regionie, w których ostatnio próżno szukać ciekawych spektakli, zyskały mocną konkurencję. Tym bardziej, że rolę Edith Piaf kreuje uwielbiana przez śląską publiczność Elżbieta Okupska. Kawał głosu, jakim obdarzona jest aktorka, w tym spektaklu wybrzmiewa z całą mocą. Dramatyczne songi aktorka interpretuje fenomenalnie. Momentami aż ciarki przechodzą po plecach. Ze sceny usłyszymy aż dwanaście piosenek, w tym niezapomniane "La vie en rose", "Milord", "La Foule", "Hymne l'amour" czy "Non, je ne regrette rien" w znakomitych polskich tłumaczeniach Janusza Ozgi i Wojciecha Młynarskiego.

Spektakl powstał na podstawie teksów Jeana Cocteau, Paula Meurisse'a i Simone'a Berteauta oraz biografii "Legenda i życie" autorstwa Davida Breta. Jest opowieścią o życiu piosenkarki, począwszy od trudnego dzieciństwa, skończywszy na ostatnim jej związku z młodszym o 21 lat fryzjerem Théo Sarapo. Elżbieta Okupska prowadzi nas przez meandry losów "paryskiego wróbelka", tworząc obraz artystki pełnej sprzeczności, spełnionej na scenie, a cierpiącej w życiu uczuciowym. Waldemar Patlewicz wydobył z życia Edith Piaf przełomowe momenty, które ukształtowały ją jako artystkę i człowieka. Monologi przeplatane są songami, które dopełniają poszczególne opowieści.

"Byłam wróbelkiem - sekrety Edith Piaf" to wysmakowane i sprawnie zrealizowane przedstawienie. To spektakl, który ma szansę stać się teatralnym hitem. Bezkonkurencyjna Elżbieta Okupska chwyta za serca od pierwszego songu. Trzeba jej posłuchać!

Łukasz Karkoszka
www.portalkatowicki.pl
16 grudnia 2015

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...