O życiu starej aktorki-Gwiazdy

„Moja Polska- Kamienie na Szaniec, Armia Krajowa” - reż. Renata Jasińska - Teatr Arka we Wrocławiu

Spektakl jest treściowo poświęcony bohaterom Armii Krajowej, Szarym Szeregom, zmaganiom się z trudnymi czasami lat 1920, ze „stanem wojennym" lat 1982-1989 oraz wspomnieniom Kombatantów-AK z Wrocławia-Pana Zbigniewa Lazarowicza, (ur. 27 września 1925 w Jaśle, zm. 29 września 2017 we Wrocławiu) – polskiego działacza podziemia niepodległościowego w czasie II wojny światowej oraz powojennego podziemia antykomunistycznego, Pani Wandy Ciałki- sanitariuszki AK-Oddziału wileńskiego, zesłanej na Kołymę, Wiceprezesa Okręgu Dolnośląskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Pana Stanisława Wołczaskiego- powstańca warszawskiego.

Przedstawienie jest oparte na kanwie opowieści o sztuce teatru i aktorstwa, o życiu starej aktorki-Gwiazdy (Starej Polski) o konflikcie Matki z Córką ( Młodą Polską) toczy się opowieść o dawnej i teraźniejszej Polsce. Nasz spektakl to metafora zmagania się z niesprawiedliwością czasów, opowieść o niezwykłych postawach życiowych świadczących o wartościach, których jest zawsze za mało w każdym świecie i w każdych wiekach na Ziemi. Do współtworzenia przedstawienia zostali zaproszeni przedstawiciele IPN z Wrocławia.

Przedpremierowe wydarzenie rozpocznie panel dyskusyjny artystów z widowniąuczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z Wrocławia i Dolnego Śląska. Tematem będzie- co to jest patriotyzm, prawda historyczna i na czym polega Ojczyzna. Dzieło teatralne zainspirowane historią Polski, odzyskaniem niepodległości, Armią Krajową, będzie miało swoją premierę dnia 25 listopada o godz. 19.00 w Integracyjnym Teatrze Arka z Wrocławia. Jest to temat narodowy – bliski nam wszystkim.

Obecność na scenie aktorów niepełnosprawnych jest niezwykłym zabiegiem artystycznym, ponieważ podkreśla, że Wolność w naszej Ojczyźnie dotyczy wszystkich obywateli, że dając szansę pokazania swoich talentów tym Innym, wierzymy w to, że Światło Boże świeci nad każdą istotą żywą, człowiek jest cudem a talenty są wszystkim ludziom( tym chorym i tym zdrowym) przez Boga rozdawane.

___

Teatr Arka jest teatrem szczególnym. Został powołany ponad dwadzieścia lat temu. Od 2002 roku główną ideą teatru stało się hasło przywracania społeczeństwu osób niepełnosprawnych poprzez różne działania artystyczne. Idea ta realizuje się na co dzień w symbiozie osób pełnosprawnych i niepełnosprawnych ,a ściślej polega na stworzeniu zawodowego teatru integracyjnego, w którym osoby niepełnosprawne są równoprawnymi członkami zespołu aktorskiego. Misją tego, co należy podkreślić, zawodowego teatru , obok przywracania społeczeństwu ludzi niepełnosprawnych jest także zwracanie uwagi na ciężki los takich osób, na ich częstą dyskryminację i wykluczenie.

Instytucja to na mapie kulturalnej szczególna, gdyż jest ona jedynym ośrodkiem tego typu w Polsce. Dyrektor Teatru Arka stara się realizować swoją misję dwutorowo. Za pomocą formy, w jakiej funkcjonuje jej teatr oraz za pomocą repertuaru. Przyczyną jej sukcesów na tym polu jest staranny dobór pozycji repertuarowych.

Scenariusz i Reżyseria: Renata Jasińska
Choreografia: Jan Nykiel
Aranżacja piosenek i muzyka: Kamila Salach
Projekt kostiumów i scenografii: Dariusz Nowak
Reżyseria świateł: Bartłomiej Pakos
Obsada:
Gwiazda-aktorka: Magda Wójcik
Maria, córka Gwiazdy: Agata Obłąkowska - Woubishet
Garderobiany Filip: Alexandre Marquezy
Alek(harcerz Szarych Szeregów): Radosław Wojtas
Basia jego narzeczona: Anna Rzempołuch
Zośka(harcerz Szarych Szeregów): Jan Kot
Rudy(harcerz Szarych Szeregów): Marek Trociński
oraz
Harcerze: Alicja Idasiak , Andrzej Kusiak.

(-)
Materiał Teatru
21 listopada 2017
Portrety
Renata Jasińska

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia