Obchody 90. urodzin Franciszka Pieczki

42. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych

Podczas 42. FPFF w Gdyni rozpoczęto obchody 90. urodzin Franciszka Pieczki, które przypadają 18 stycznia 2018 roku. Wybitny aktor otrzymał statuetkę i złotą odznakę SFP. W ramach uroczystości zaprezentowano ostatni film z rolą Franciszka Pieczki „Syn Królowej Śniegu" w reżyserii Roberta Wichrowskiego.

- Są takie chwile, gdy uginają się nogi – mówił Leszek Kopeć, dyrektor FPFF w Gdyni witając zebranych gości. - To wspaniały twórca, ulubiony aktor wielu pokoleń. Dziękuję za wszystkie Pana role – dodał. - 90 lat minęło jak jedne dzień – przyznał Franciszek Pieczka. - Niech "Syn Królowej Śniegu" będzie chwilą zapomnienia w sztuce, która przeniesie się również na rzeczywistość społeczną – przyznał aktor.

Jacek Bromski i Franciszek Pieczka, fot. Jacek Czerwiński
- Dziś wręczamy nagrodę Stowarzyszenia Filmowców Polskich za wkład w rozwój polskiej kinematografii. Chciałbym podziękować Franciszkowi Pieczce za wszystkie role. To wymarzony aktor dla reżyserów. Ciepły, ze wspaniałą osobowością, zawsze będący sobą – mówił Jacek Bromski, prezes SFP wręczając aktorowi specjalną statuetkę i złotą odznakę SFP.

W uroczystości wzięły udział aktorki: Anna Seniuk, Beata Fido i Barbara Krafftówna, producent wykonawczy Anna Moczulska, producent Piotr Mikołajczak i Michał Kondrat, prezes firmy Kondrat Media.

„Syn Królowej Nocy" łączy cechy dramatu i współczesnej baśni. Część jego akcji rozgrywa się w przenośni poetyckiej, na granicy fantazji i rzeczywistości. Główną bohaterką filmu jest dwudziestokilkuletnia Anna (Michalina Olszańska), która samotnie wychowuje syna Marcina (Maciej Bożek). Żeby mieć pieniądze na wynajem pokoju u Zofii (Anna Seniuk) i utrzymanie, pracuje w centrum handlowym i knajpie. Próbując przypodobać się otaczającemu ją światu, zapomina o tym, co najważniejsze; w myślach zaciera się granica między dobrem, a złem. Sześcioletni syn Anny, spragniony ciepła i miłości, dzięki mieszkającemu po sąsiedzku Kazimierzowi (Franciszek Pieczka), ucieka do świata baśni. Tam, oddzielony parawanem fantazji od rzeczywistości, w której się nie odnajduje, czuje się szczęśliwy. Gdy Anna pozna Kamila (Rafał Fudalej), pojawi się nadzieja na lepsze jutro. Ale czy młoda matka dokona właściwego wyboru?

W rolach głównych występują: Michalina Olszańska, Anna Seniuk, Franciszek Pieczka, Rafał Fudalej i Ewa Szykulska. Autorem scenariusza jest Paweł Sala. "Syn Królowej Śniegu" łączy w sobie cechy dramatu i współczesnej baśni, w której dobro walczy ze złem.

Uroczystość wręczenia nagrody poprowadziła Anna Wróblewska, rzecznika prasowa 42. FPFF w Gdyni. "Syn Królowej Śniegu" zaprezentowano w ramach pokazów specjalnych festiwalu, który potrwa do 23 września.

(-)
SFP
25 września 2017

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia