Obiecujący dyplom!

"Equus" - reż: Waldemar Zawodziński - Teatr Studyjny PWSFTv i T w Łodzi

"Equus" (łac. koń) Petera Shaffera, oparta na faktach historia chłopaka, który szpikulcem oślepił sześć koni, od prawie 40 lat intryguje i prowokuje do pytań o siłę obsesji, namiętności, ale też granice wiary.

Przed rokiem światową burzę wokół londyńskiej realizacji rozpętało zdjęcie nagiego Daniela Radclif fa (odtwórcy roli Harry\'ego Pottera) na tle pięknego konia. Ale gry młodego aktora nie kwestionował nikt. A ten dramat wymaga wyjątkowej interpretacyjnej perfekcji. 

Taką właśnie przynosi inscenizacja w Teatrze Studyjnym PWSFTviT, w której prezentują się dyplomanci Wydziału Aktorskiego. Nieczęsto zdarza się rocznik - zespół o takiej sile emocji i talentów.

Pod wodzą reżysera wizjonera Waldemara Zawodzińskiego, dbającego w tym samym stopniu o budowanie akcji, sens każdego słowa, jak i symbolikę oraz wyraz plastyczny powstało widowisko, w którym temperatura nie opada przez ponad dwie godziny.

Próbując rozszyfrować czyn Alana własne lęki odsłania też psychiatra. Ten wiodący duet tworzą Jakub Mróz jako zagubiony, zbuntowany i zdeterminowany chłopak, który chce zaznaczyć swą integralność zarówno wobec Boga, jak i rodziców, oraz lekarz. W tej roli Marek Nędza jawi się jako profesjonalista, dochodzący przyczyn niezrozumiałego czynu pacjenta, jak i frustrat, którego nie stać na wielką namiętność. Sprawa szeroko rozumianej wiary jest w tej opowieści siłą inspirującą, ale też niszczącą. Znakomicie uświadamia to postawa matki. Iwona Karlicka stworzyła przejmującą aktorską kreację. Uznanie należy się Andrzejowi Niemtowi grającemu ojca, a także Laurze Breszce, Małgorzacie Kocik, Joannie Koc, Michałowi Jarosowi, Karolowi Studnikowi i tworzącym chór oraz grającym konie studentom młodszych roczników. Inscenizacja jest teatralnym wydarzeniem, o czym warto się przekonać!

(-)
Express Ilustrowany
5 marca 2010

Książka tygodnia

Opowiedzieć historię. Polska dramaturgia współczesna po 2006 roku
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
redakcja: Joanna Królikowska i Weronika Żyła

Trailer tygodnia

Przemilczenia
Joanna Marcinkowska
U Joanny Marcinkowskiej nieodzownym e...