Obostrzenia przedłużone o ponad tydzień

Obecne obostrzenia zostaną przedłużone do 18 kwietnia – poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski.

Restrykcje miały początkowo obowiązywać do 9 kwietnia. Szef MZ poinformował też, co może wydarzyć się w kontekście majówki oraz powrotu uczniów do szkół.

– Obecne wyniki są zbyt słabym sygnałem, by traktować je w optymistyczny sposób. Obłożenie łóżek wynosi ok. 80 proc., to są parametry niebezpieczne – powiedział Niedzielski
– Przyspieszenie szczepień będzie angażowało samorządy i mam nadzieję, że w ciągu dwóch miesięcy stanie się to realną przeszkodą dla rozwoju pandemii – kontynuował minister
- Jakie restrykcje nadal będą obowiązywać w Polsce? Poniżej prezentujemy pełną listę obostrzeń
__

– Analizowaliśmy na bieżąco sytuację, szczególnie w kontekście tego, co dzieje się w szpitalach. Obecne wyniki są zbyt słabym sygnałem, by traktować je w optymistyczny sposób. Obłożenie łóżek wynosi ok. 80 proc., to są parametry niebezpieczne – powiedział na środowej konferencji prasowej Adam Niedzielski

– Pamiętajmy, że mamy taką perspektywę przyspieszenia szczepień. Mamy coraz więcej też, w konsekwencji zachorowań, ozdrowieńców. Czyli te naturalne bariery stają się coraz bardziej wyraziste – mówił Niedzielski.

Podkreślił, że przyspieszenie szczepień, o którym mówi rząd od pewnego czasu, będzie angażowało samorządy w ramach hasła "wszystkie ręce na pokład". – Mam nadzieję, że tu ta odpowiedź samorządów będzie tak duża, że ten program szczepień w najbliższych dwóch miesiącach, jego efekt, stanie się realną barierą dla rozwoju epidemii – podkreślił minister.

Koronawirus w Polsce. Lista obostrzeń
Przedłużone dziś przez rząd obostrzenia miały początkowo obowiązywać do 9 kwietnia. Teraz restrykcje pozostaną w mocy do 18 kwietnia. Poniżej prezentujemy listę ograniczeń.

- Sklepy budowlane i meblowe o powierzchni powyżej 2 tys. m kw. pozostają zamknięte. Hurtownie i składy budowlane będą otwarte
- W kościołach i placówkach handlowych pow. 100 m kw. obowiązuje limit jednej osoby na 20 m kw. zamiast dotychczasowych 15 m kw.
- Zamknięte pozostają salony fryzjerskie i kosmetyczne
- Przedszkola i żłobki są zamknięte dla wszystkich z wyjątkiem dzieci służb medycznych i mundurowych
- Działalność obiektów sportowych jest ograniczona wyłącznie do uprawiania sportu zawodowego
- Już wcześniej obowiązywały też inne obostrzenia:

- Zamknięte są hotele z wyjątkiem hoteli robotniczych
- Zamknięte są kina, teatry, muzea i galerie sztuki
- Zamknięte są sklepy w centrach handlowych z wyjątkiem sklepów spożywczych, aptek, drogerii, salonów prasowych, księgarni i sklepów zoologicznych
- Zamknięte są sauny, solaria i kasyna
- Zamknięte są siłownie i kluby fitness
- Wszystkie szkoły działają w trybie zdalnym

Niedzielski: konsekwencje zwiększonej mobilności w święta będą widoczne w przyszłym tygodniu

Niedzielski mówił też, że obecny spadek zachorowań jest związany z okresem świątecznym i faktem, że to wtorek, a nie jak zwykle poniedziałek był pierwszym dniem poświątecznym. – Reprezentatywne informacje, to z jakim trendem mamy do czynienia, będziemy wiedzieli tak naprawdę dopiero w kolejnych dniach – mówił szef MZ.

– Konsekwencje ewentualnej zwiększonej mobilności w czasie świąt, bo my czekamy na dane dotyczące mobilności, jaka miała miejsce w czasie świąt, skutek tego, jak się zachowaliśmy na święta, będzie widoczny tak naprawdę w przyszłym tygodniu. Wtedy przekonamy się, czy ta trzecia fala będzie stopniowo opadała, czy nie daj Boże złapie drugi oddech – dodał Niedzielski.

Koronawirus w Polsce. Najnowsze dane o zakażeniach
Ministerstwo Zdrowia poinformowało dziś o 14 tys. 910 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem. Z powodu COVID-19 zmarło 158 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 480 osób.

Wiele krajów Europy realizuje program szczepień i zapowiada stopniowe łagodzenie obostrzeń wprowadzonych w związku z pandemią koronawirusa. Hiszpania i Czechy zapowiedziały, że nie przedłużą stanu zagrożenia epidemicznego. Holandia przygotowuje się do powrotu kibiców na stadiony. Za to trudna sytuacja wciąż utrzymuje się we Francji.

Cieszymy się, że jesteś z nami. Zapisz się na newsletter Onetu, aby otrzymywać od nas najbardziej wartościowe treści.

(-)
Wirtualne Media
7 kwietnia 2021
Wątki
Kontrawirus

Książka tygodnia

Piękne zielone oczy
Wydawnictwo Czarne
Arnošt Lustig

Trailer tygodnia