Obrzydliwość nienawiści

"Romeo i Julia" - reż. Krzysztof Rekowski - Teatr Miejski w Gliwicach

Olbrzymie przedsięwzięcie realizacyjne. Ponad dwudziestu aktorów zaangażowanych w produkcji. Sceny walki i miłosne wyznania. „Romeo i Julia" Williama Szekspira w reżyserii Krzysztofa Rekowskiego – 15. premiera Teatru Miejskiego w Gliwicach na afiszu od 18 maja 2018 roku. Kolejne prezentacje: 19, 20 26, 27 maja na Dużej Scenie przy ul. Nowy Świat 55-57.

Zapytany, na początku prób, o to, po co robić kolejny raz tak znany tytuł, Krzysztof Rekowski odpowiedział bez wahania: Żeby poczuć obrzydliwość nienawiści.

Realizowany w Teatrze Miejskim w Gliwicach spektakl to niepokojąca opowieść o uczuciu pojawiającym się w pełnym nienawiści i konfliktów świecie, w którym łatwo jest stracić kontrolę nad wydarzeniami. Dwoje młodych kochanków, dwa skłócone rody i tragedia, która zbliża się nieuchronnie wśród najpiękniejszych wyznań miłości.

„Romeo i Julia" w reżyserii Krzysztofa Rekowskiego to olbrzymie przedsięwzięcie realizacyjne. Pierwsza tak wielka produkcja Teatru Miejskiego w Gliwicach. W spektaklu grają wszyscy członkowie stałego zespołu artystycznego, a także zaproszeni do współpracy: Igor Kujawski, aktor związany z Teatrem Polskim we Wrocławiu oraz Beata Wnęk-Malec, aktorka Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Na scenie zobaczycie także studentów Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu, filii Akademii Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego w Krakowie oraz Państwowego Studium Wokalno-Baletowego w Gliwicach. W rolach najbardziej znanej pary kochanków wystąpią Karolina Burek i Mariusz Galilejczyk.

Krzysztof Rekowski reżyserował m.in. w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku, Teatrze J. Kochanowskiego w Opolu, Teatrze Polskim w Poznaniu, Teatrze Powszechnym w Warszawie, Teatrze Horzycy w Toruniu, Teatrze Dramatycznym w Warszawie. Jest laureatem Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku - nagroda za najlepszą polską inscenizację szekspirowską w sezonie 2005/06 („Romeo i Julia" z Teatru Norwida w Jeleniej Górze).

To drugie spotkanie reżysera z gliwickim zespołem artystycznym. Owocem pierwszego jest spektakl „Psie serce" wg opowiadania Michała Bułhakowa. Z niepokojącą kreacją Mariusza Galilejczyka jako Szarika/ Szarikowa, psa który zyskał szansę na ludzkie życie. „Psie serce" do zobaczenia na początku czerwca.

Agnieszka Skowronek
Materiał Teatru
7 maja 2018

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia